Uğur İnancı var mıdır?

Konusu 'Dini Bilgiler' forumundadır ve Elif tarafından 14 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Uğur İnancı nedir?

  Buna fal ya da fal bakma denir. Fal, uğuru ya da uğurlu şeyleri gösteren semboldür. Bu bağlamda falcılık, çeşitli teknikler kullanmak suretiyle gelecekten ve bilinmeyen nesne ya da olaylar hakkında haber verme, gizli kişilik özelliklerini ortaya çıkarma sanatıdır.
  Cahiliye Arapları bir yolculuğa, bir savaşa, ticarete çıkacakları ya da birisiyle evlenmek istediklerinde uğurlu olup olmadığını tespit etmek amacıyla falcının yanına giderek fal oklarından birisini çekmelerini isterler ve çıkan oka göre hareket ederlerdi. Kur’an-ı Kerim’de, fal kelimesi geçmemekle birlikte, cahiliye dönemi âdetlerinden olan şans okları ile fal tutup kısmet aramadan söz edilmekte ve bu tip davranışlar yasaklanmaktadır.

  Hz. Peygamber (s.a.v), Mekke’nin fethinde Kâbe’nin içine girdiği zaman, Hz. İbrahim (a.s) ve Hz. İsmail (a.s)’in ellerinde oklar bulunan resimlerine rastlamıştır. Bunun üzerine: ''Bu iki peygamberi Allah ahirete göçürdü, o ikisi hiçbir zaman bu oklarla kısmet aramamışlardır.'' demek suretiyle falcılığı yasaklamıştır. Maalesef günümüzde, insanlardaki gaybı bilme merakını istismar eden bazı kimseler falcılığa tevessül etmektedirler. Hz. Peygamber (s.a.v), eşyada, safer ayında ve baykuşun ötmesinde uğursuzluğun bulunmadığını açıkça beyan etmiştir.

  Diğer taraftan gazete ve dergi köşelerinde falcılık sütunları açılarak ''söyle falın, çıksın halin'' gibi deyimlerle din dışı bir zihniyetin yaygınlaşmasına yardım edilmektedir. Böyle bir durum insanları falcılığa özendirerek, duygu sömürüsü kanalıyla halkın sorunlarını çözmede işi ticarete ihale etmenin de yolunu açmaktadır. Maalesef, gizli ilimler adı verilen bu alanla ilgili kitaplar ise yayın piyasalarında ‘yok’ satmaktadır. Netice olarak, gaybı, Allah’tan başka kimse bilemez. ''Filan zat gaybı bilir.'' gibi ifadeler İslam inanç sistemiyle bağdaşmaz.