Ulaşım araçlarında geçmişten günümüze ne gibi değişiklikler görülmüştür

Konusu 'Zengin Bilgiler' forumundadır ve Lavinia tarafından 12 Mart 2014 başlatılmıştır.

  1. Ulaşım araçlarında geçmişten günümüze görülen değişiklikler

    Geçmişten günümüze ulaşım araçlarına göz attığımız zaman ulaşım için ilk devrimin tekerleğin icadı olduğunu görürüz. Tekerleğin icat edilmesin insanlığın çağ atlaması anlamına geliyordu. Tekerleğin icadı ve motorlu taşıtların bulunmasıyla artık insanlar gitmek istedikleri yerlere daha hızlı ve daha az enerji harcayarak gitmeye başlamışlardır.
    Başlangıçta ulaşım için at ve at arabaları kullanılırmış. Bundan yıllar sonra at arabaları değişip fayton haline gelmiş ve bu araçlar arabalar ve tren icat edilene kadar yıllarca ulaşım aracı olarak kullanılmışlardır.
    Teknoloji ilerledikçe arabalar geliştirildi. Daha çok insan taşır hale getirilen arabaların konforu da arttırıldı. Deniz aşırı yolculuklar için insan gücüne dayalı küçük sandallar kullanılmaya başlandı. Fakat bu uzun yolculuklar için fazla yorucuydu böylece yelkenli tekneler üretildi. Rüzgar gücüne dayalı bu araçlar motorun icadıyla zamanla fonksiyonunu kaybetti. Demir yolları da hızla gelişen teknolojiden payına düşeni aldı daha önce kömürle ve buharla çalışan trenler şimdi yerini hızlı trenlere ve çok gelişmiş metrolara bıraktı. Yakın geçmişimizin en önemli icatlarından biri olan tek pervaneli uçak artık yerini seyahatleri büyük derecede kısaltan ve konfor sağlayan lüks uçaklara bıraktı.