ulaşım yolları bir vücuda hayat veren damarlar gibidir atasözü ile ilgili kompozisyon

Konusu 'Atasözleri ve Deyimler' forumundadır ve Nehir tarafından 26 Şubat 2015 başlatılmıştır.


 1. ulaşım yolları bir vücuda hayat veren damarlar gibidir kompozisyon

  Yol, vücudun yaşamını devam ettirmek için gerekli olan kanı vücudun her noktasına taşıyan damarlara benzetilmiştir. Yol aynı zamanda yön bulma ile ilgilidir. Yol bizi ihtiyacımız olan yere götürür. Örneğin, hastane, okul ve daha çok yere. Yol olmasaydı, insanlar gitmek istedikleri yere varamazlardı. Hastalar zamanında hastaneye yetişemez ve hayata veda edebilirlerdi.
  Bu yüzden yollar çok önemlidir. Yol olan yerde hayat olur.

  Ayşenur AÇIKALIN (4-A)  Bu sözde anlatılmak istenen asıl düşünce nasıl damarlarımız vücudumuzda bulunan diğer organlara kanı taşımakla sorumluysa yollarda aynı şekilde bizlerin ulaşması gerektiği yerlere bizleri götürmekle sorumludur.

  Şöyle düşünülmelidir. Vücudumuzun bir organına kan gitmediğini farz edelim. O organın beslenmesini sağlayan ona can veren damar olmadığı zaman o organ çaresiz kalarak yaşayamaz ve ölür. Yollarda aynı bunun gibidir. Bir köyün dağın tepesinde olduğunu ve hiç bir yolu olmadığında o köy çaresizliğe mahkumdur. Belki öldüğü söylenemez ama yaşama dair hiç bir bağlantıları olmaz.

  Bir ülkenin gelişiminde yolların önemi oldukça büyüktür. Ne kadar çok yol yapılırsa o kadar çok yere ulaşım sağlanarak imkanlar doğrultusunda hizmetler verilir. Yollar sayesinde hiç görmediğimiz farklı yerlere ulaşılarak doğanın ve tarihin güzellikleri keşfedilir.

  Görüldüğü gibi damarların vücudumuz için ne kadar önemli olduğu ortadadır. Benzer bir durumsa ulaşım içinde yollar bir o kadar önemlidir. Bir söz vardır ömür biter yollar bitmez diye. Aslında bu söz durumu kısaca açıklar niteliğindedir.