ülkemizde ekonomik faaliyetler nelerdir kısaca

Konusu 'Kısa Özet Bilgiler' forumundadır ve Azra tarafından 30 Ağustos 2014 başlatılmıştır.


 1. Türkiyede ekonomik faaliyetler nelerdir

  Ülkemizde ekonomik faaliyetler halkın geçimini sağlamak ,üretim yapabilmek ve üretilen ürünleri yurt içinde ve yurt dışında satışını gerçekleştirmek için yapılmaktadır.Ülkemizde başlıca ekonomik faaliyetler başında sanayi, tarım ,turizm ve doğal kaynaklar gelmektedir.

  Sanayi
  Cumhuriyetin kurulduğu ilk yıllarda sanayinin devlet kontrolünde geliştirilmesi hedeflenmiş ve genellikle temel ihtiyaç maddelerinin karşılanması amacıyla şekerpancarı, pamuk, kömür ve demirle ilgili sanayi tesisleri açılmıştır. Günümüzde Türk sanayisinin en önemli alanı otomotivdir. Ayrıca beyaz eşya ve elektronik alanında da büyük üretimler yapılmaktadır.

  Tarım
  Tarımda makineleşmeye geçilmesiyle hızlı ve seri üretim sağlanmaktadır.Temel ihtiyaçlarımız yurt içinden sağlanmaktadır. Tarımda makineleşmenin tek kötü yani tarımda fazla insana ihtiyaç duyulmamasıdır.

  Turizm
  Ülkemiz son yıllarda önemli başarılara imza atmıştır. Her yıl ülkemize gelen turist sayısında sürekli artış gözlenmektedir. Ülkemizin bulunduğu coğrafya tarihi ve kültürel olarak hemen hemen her bölgede tarihi eserlere rastlanır. 3tarafının denizlerle çevrili olması da ülkemize gelen turist sayısında da artış sağlamaktadır.

  Doğal Kaynaklar
  Ülkemizde 60 farklı değerli maden ve mineral bulunmaktadır. Özellikle bor rezervi açısından Türkiye dünya lideridir. Dünya bor rezervinin %70 ‘inden fazlası Türkiye’de bulunmaktadır. Demir, bakır, linyit, kömür ve mermer gibi birçok maden işlenerek özellikle inşaat sektöründe kullanılmakta ve bu malzemeler ihraç edilmektedir.
  Doğal kaynaklar işlenerek ekonomik faaliyet olarak kullanılmaktadır
   


 2. Teşekkürler işime yaradı
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 6 Ocak 2016


 3. Sadece bunlarmì? Daha neler neler var
   


 4. daha çok var işiniz sallama
   


 5. ÇOK İYİ AMA BİRAZ UZUN KOLUM YORULDU YİNEDE ÇOK İŞİME YARADI TEŞEKKÜRLER..:D:D:D:D:D;););):):):)
   


 6. Bu kadar az değil ama...
   


 7. Kısa olmuş ama teşekkürler.
   


 8. uzunnnnnnn:mad::mad::confused::confused::p:pyinede tşk
   


 9. kısa değil mi ama azıcık işime yaradı
   


 10. bence aşırı kısa olmasına rağmen yide ödevlere yada beynimize kazımamız gereken bölümlerini koymuşlar çok güze bence:cool::cool::cool::cool::cool::):):)
   


 11. bi işe yaradığı yok
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 4 Nisan 2016


 12. güzel oldu teşekkürler:):):):):):)