Ülkemizde ortalama basınç değerleri batıdan doğuya doğru nasıl bir değişim göstermektedir?

Konusu 'Zengin Bilgiler' forumundadır ve Chanyeol tarafından 12 Eylül 2016 başlatılmıştır.

 1. Chanyeol

  Chanyeol Süper moderatör Yönetici


  Ülkemizde ortalama basınç değerleri batıdan doğuya doğru nasıl bir değişim göstermektedir?

  1 -Ülkemizde ortalama basınç değerleri batıdan doğuya doğru azalmaktadır. Çünkü basınçla yükselti ters orantılıdır. Ülkemizde yükseklik batıdan doğuya doğru gidildikçe artar.
  2- Ülkemizde basıncı etkileyen faktörler;

  1. Sibirya Yüksek Basıncı: Ülkemize kuzeydoğudan gelen bu basınç kış aylarında etkili olur. Sıcaklığı düşürür, kışların sert ve ayazlı geçmesi bu basınca bağlıdır. Termik kökenli bir basınçtır. Bu basınç etkili olduğunda ülkemizde kış çok soğuk ve kar yağışlı geçer.
  2. Asor Yüksek Basıncı: Ülkemize genellikle güneybatıdan gelen dinamik kökenli basınçtır. Özellikle etkisi Güneydoğu Anadolu bölgesinde yaz aylarında yüksek sıcaklıkların yaşanması ile görülür. Yazların kurak geçmesine yol açar.
  3. Basra Alçak Basıncı: Güneydoğu yönünde etkili olan bu basınç sıcaklıkları arttıran termik kökenli bir basınçtır. Genellikle sıcaklığı arttırır ve nem açığı oluşturur.
  4. İzlanda Alçak Basıncı: Sürekli etkili olan bir basınçtır fakat etkisi kış aylarında daha fazla görülür. Ülkemize Kuzeybatıdan gelir ve kışların yağışlı, ılık geçmesine neden olur.
  3- Deniz seviyesi iç kesimlerden yükselti olarak düşüktür. Basınçla yükselti ters orantılıdır. Yükselti ve yerçekiminin etkisinden dolayı basınç kıyı bölgelerden iç bölgelere gidildikçe azalır.