Ülkemizdeki Biyolojik Çeşitlilik Kısa hakkında bilgi

Konusu 'Zengin Bilgiler' forumundadır ve Chanyeol tarafından 10 Ağustos 2016 başlatılmıştır.

 1. Chanyeol

  Chanyeol Süper moderatör Yönetici

  Ülkemizdeki Biyolojik Çeşitlilik Kısa hakkında bilgi
  Türkiye, biyolojik çeşitlilik bakımından çok zengin bir ülkedir. Ülkemiz, Avrupa Kıtası’nda biyolojik çeşitlilik açısından 9. sırada yer alır.
  Ülkemizin sahip olduğu farklı coğrafi koşullarda yer alan doğal alanların bitki örtüsü, iklim ve yükseklikleri de farklıdır. Ekosistemlerdeki bu çeşitlilik canlı türlerinin çeşidi ve sayısını da etkilemiştir. Türkiye’nin deniz, göl, akarsu, orman gibi çeşitli yaşam ortamlarına sahip olması; bölgeler arasındaki iklim, yükselti, jeolojik yapı farklılıkları biyolojik zenginliğimizin nedenlerindendir.
  Yeryüzündeki karalar ve denizler, milyonlarca yıl önce bugünkü şeklinde değildi. Anadolu, milyonlarca yıl kadar önce oluşmaya başladığında kıta hareketlerinin bir sonucu olarak Kuzey Anadolu ve Toros sıradağları oluştu. Bu dağlar, birçok canlı türüne fiziksel bir engel etkisi yaptı ve canlı toplulukları birbirinden ayrılarak o bölgeye uyum sağlayan farklı türlerin ortaya çıkmasına neden oldu. Coğrafi bölgeler arasındaki ova, akarsu, dağ gibi yeryüzü şekilleri, deniz etkisi, toprak ve kayaç yapısı, iklimlerin farklılığı, farklı ekosistemlerin ortaya çıkmasını sağladı.
  Bugün Anadolu, kumlarla kaplı kıyılardan, karla kaplı dağlara, derin vadi tabanlarından kıraç ve kayalık yamaçlara kadar değişen çok çeşitli ekosistemleri ve bu ekosistemlerde yaşayan oldukça çok canlı çeşidini barındırmaktadır. Örneğin Avrupa Kıtası’nda yaklaşık 13 000 bitki türü bulunmasına rağmen Anadolu’da yaklaşık 9000 kadardır. Bunların da 3.000 kadarı endemiktir. Sadece o bölgede yaşayan, yetişen yani o bölgeye özgü olan canlı türüne endemik tür, bu olaya ise endemizm denilir.
  Endemik bitkilerin çoğu ekonomik önem taşımaktadır. Örneğin Avrupa ve Orta Doğu’da en fazla orkide çeşidi Türkiye’de bulunmaktadır ve bunların %13’ü endemiktir. Orkidelerin kök yumrularından dondurma ve tatlı yapımında kullanılan salep elde edilir. Yabani orkidelerin bilinçsizce toplanması nedeniyle son yıllarda nesilleri tehlike altındadır. Türkiye’nin güneybatı bölümünde yayılış gösteren nesli tehlike altında bulunan sığla (günlük) ağacı da endemik bir türdür. Sığla ağacından uçucu yağlar elde edilmektedir. Parfümeri ve ilaç sanayinde kullanılan bu ağacın yöre halkı için ekonomik değeri vardır. Hayvanlar için de durum pek farklı değildir. Van Gölü’nde yaşayan endemik bir tür olan inci kefali yöre halkı tarafından hem besin olarak tüketilmekte hem de satışı yapılarak gelir elde edilmektedir. Birecik’in simgesi kelaynaklar, Fırat ve Dicle havzalarında yaşayan Fırat kaplumbağası, Akdeniz foku, Çoruh engereği, Burdur Gölü’nün simgesi dik kuyruk bunlardan sadece birkaçıdır. Bunlardan başka anavatanı Türkiye olmakla birlikte bazı canlılar diğer ülkelere götürülerek yetiştirilmiştir. Buğday, arpa, pancar, nohut, armut, badem, siklamen, lale gibi bitkiler ile sülün ve alageyik gibi hayvanlar bu canlılardan bazılarıdır. Ayrıca ülkemizde, endemik olmamakla birlikte nesli tehlike altında pek çok bitki ve hayvan türü de bulunmaktadır.