Ülkü Adatepe Kimdir Kısaca

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve Nehir tarafından 12 Ocak 2014 başlatılmıştır.

  1. Ülkü Adatepe Hayatı

    Atatürk’ün en küçük manevi kızı Ülkü Adatepe 27 Kasım 1932’de doğdu. Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ın evlatlık kızı Vasfiye Hanım ile Gazi Orman Çiftliği’nde istasyon şefliği yapan Mehmet Tahsin Çukurluoğlu’nun kızıdır.

    Vasfiye Hanım, Zübeyde Hanım’ın ölümünden sonra bir süre Atatürk’ün kızkardeşi Makbule Hanım’la kalmış, Atatürk kendisini istasyon şefliği yapan Mehmet Tahsin Bey’le evlendirmişti. Vasfiye Hanım’ın doğan kız çocuğuna “Ülkü” ismini veren Atatürk, 9 aylıkken Ülkü’yü Çankaya Köşkü’ne aldırmış ve biraz büyüdükten sonra onu yurt gezilerine götürmeye başlamıştı.

    Ülkü, adeta Atatürk’ün çocuk sevgisinin bir sembolü haline gelmişti. Öyle ki, yıllar boyu ilkokul birinci sınıflarında okutulan Alfabe kitabının kapağında Atatürk’ün isteği üzerine Atatürk’ü minik Ülkü’ye harfleri öğretirken gösteren İhap Hulusi tarafından yapılmış resimleri yer aldı.

    Atatürk öldüğünde 6 yaşında olan Ülkü, Üsküdar Amerikan Lisesi’nde başladığı öğrenimini tamamlayamadı ve ilk evliliğini Sabiha Gökçen’in amcasının oğlu Üsteğmen Fethi Doğançay ile yaptı. Bu evliliğinden iki çocuğu oldu. İkinci evliliğini 1962’de yağ tüccarı Yeşua Bensusen ile yapan Ülkü hanımın bu evliliği eşinin Musevi olması nedeniyle sansasyon yarattı. Üçüncü evliliğini ise işadamı Öke Adatepe ile yapan Ülkü Adatepe, 01.08.2012 yılında Sakarya’nın Akyazı ilçesi yakınlarında geçirdiği trafik kazası sonucu 80 yaşında vefat etti.