Umreye giderken gerekli eşyalar

Konusu 'Dini Bilgiler' forumundadır ve Eylem tarafından 12 Mart 2014 başlatılmıştır.

 1. Eylem

  Eylem Süper moderatör Yönetici


  Umre'ye Giderken Gerekli Malzemeler

  Gerek yol boyunca gerek ise orda ayrıca dönünceye kadar kendine yetecek kadar nakit para. Omuz çantası ve eşyaların içerisinde hazır bulunduğu valîz ayrıca valiz ve çanta bulundurmak için hafif, olan eşyaları tercih etmelidir.

  Umre yolculuğu için hazırlaması gereken eşyalar, umreye gidecek olan kişi kendi ihtiyaçlarınıda göz önünde bulundurarak bu seçeneklerden yararlanabilîrler.

  - Güneş gözlüğü: Yanınıza iyi bir güneş gözlüğü alın. Böylece yoğun güneş ışığından daha az etkilenirsiniz.

  - Seccade: Seccade her daim yanımızda olması gereken ekipmandır. Zira mescitte yer bulunamaması ve zeminin soğuk olması durumlarında gerekli. Hafif ve ince olması önemli.

  - Tavaf tesbihi: 7 şavt bir tavaf sayılacağında n şavtları saymak için 7 boncuklu tesbihe ihtiyaç duyabilirsiniz.

  - Hırka: Medine, Mekke'ye nazaran daha soğuk oluyor. Bu nedenle Medine'de ve diğer soğuk yerlerde kullanmak üzere hırka almakta fayda vardır.

  -Hafif sırt çantası: Kâbe'ye ve Mescid-i Nebevi'ye gidişte içine seccade, Kur'an-ı Kerim, aperatiflerin ve mescitlerin içinde ayakkabı ve terliklerin konulabileceği çantadır. Çok hafif ve omuzda değil de sırtta taşınabilir olması kullanma rahatlığı sağlayacaktır.

  -Ayakkabı: Umre ziyaretinde en önemli eşyalardan biri de sandalet tarzı ayakkabıdır. iyi bir ayakkabı temin edin. Çünkü umrede en çok yapılan hareket yürümektir. Bu nedenle İhramlı olarak giyilecek ayakkabının burun ve topuk kısmının açık olması gerekir. Ayakkabının altı yumuşak lastik, ayağın bastığı yüzeyin de yumuşak, ayakkabının içi ve dışının deri olması ve arka bağının lastikli kolay giyilip çıkarılması açısından olması tavsiye edilir. Ayrıca ayakkabının daha önceden giyilmiş ve ayağın ayakkabıya alışmış olması önemlidir. Çünkü ilk giyilen ayakkabı alışma yönünden problem çıkarabilir.

  - İlaçlarınız: Düzenli kullandığınız ilaçlarınız varsa onları yanınıza almayı unutmayın.

  - Pudra ve pişik kremi: Sıcakta terleme sebebiyle etkilenen kısımlara sürmek için gerekir.