Uşağın Tarihi Doğal Güzellikleri

Konusu 'Türkiyem' forumundadır ve Elif tarafından 5 Haziran 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Uşağın tarihi ve doğal güzellikleri hakkında bilgiler

  Ege bölgesinin İç Andolu'ya açılan kapısı olan Uşak ili dünyanın paha biçilemeyen en önemli arkeolojik değerlerine sahiptir. Bunlardan en önemlileri Karun Hazineleri ile Amerika'daki Büyük Kanyondan sonra dünyanın en uzun ikinci kanyonuyla dikkati çekiyor. Milattan Önce dört bin yılından itibaren ilk yerleşimlere sahne olan Uşak'ın 2 binli yıllarda Hititlerin ve sonraları Friglerin egemenliğinde olduğu bilinir. Bu uygarlık içinde dünyada ilk kez parayı basan ve kullanan, Lidya Krallığı'nın izlerini taşımaktadır.

  Uşakın bu döneme ait en önemli eserleri Arkeoloji Müzesi'nde sergilenmektedir. MÖ yedinci yüzyıldan itibaren bölgede hakimiyet süren Lidya Krallığı'nın, zenginliği ile dillere destan olmuş, ''Karun gibi zengin'' deyimiyle efsane haline gelen Hükümdar Kroisos'un (Karun) paha biçilemez hazinesine bugün bu müze ev sahipliği yapıyor.

  Uşağın Tarihi mekanlar ve eserleri listesi

  Ulu Câmi

  Çarşı içinde sağlam yapısı, ilginç özellikleriyle dikkati çeken câminin yapım târihi kesin belli değildir. Taçkapının üzerindeki kitâbe Germiyanoğlu Süleymânşahın oğlu Yâkup Beyin 1419’da yaptırdığı bir çeşmenindir. Câminin de bu târihlerde yapıldığı tahmin edilmektedir. Gördüğü tâmirler yüzünden bâzı bölümleri orijinalliğini kaybetmiştir.

  Selçikler Şehri Kalıntıları

  Sivaslı ilçesinin Selçikler köyünde yapılan kazılarda eski târihi “Sebaeste” şehrine âit kalıntılar bulunmuştur. Bulunan eserler Hitit ve Roma devrine âittir. Trainopolis (Flaviopolis): Banaz’ın Ahlat köyündedir. Romalılardan kalma bir şehir kalıntısıdır.

  Çakaloz Câmii

  Kurtuluş mahallesindedir. Kitâbesi olmadığından yapım târihi bilinmemektedir. Minâresi ve taç kapısının üzerindeki Sultan İkinci Abdülhamîd Hanın tuğrasından 19. asırda yapıldığı tahmin edilmektedir. Batı tesiriyle değişen Osmanlı mîmârîsinin bütün özellikleri câmide görülür.

  Burmalı Câmii

  Yapım târihi kesin belli değildir. Mîmârî tarzından 16. asırda yapıldığı tahmin edilmektedir. Çeşitli zamanlarda tâmir görmüştür. Girişin sağındaki minâre silindirik gövdelidir. Gövdede tuğlalar çeşitli biçimlerde dizilerek desenler meydana getirmiştir.

  Şeyh Hacı Kemer Türbesi

  Cumâ Mahallesindedir. Türbede Germiyan Beyi Süleyman Şahın dâmâdı Şeyh Hacı Kemal Efendiyle hanımı medfundur. Kemal Efendi, Nakşibendi tarîkatı şeyhi ve uç beyiydi.

  Çanlı Köprü

  Dokuzsele Çayı üzerindedir. Kitâbesinden 1256’da Emir Sipahsalar Şucâeddîn Kızıl’ın yaptırdığı anlaşılmaktadır. Genişliği 3, uzunluğu 8 metredir.

  Beylerhan Köprüsü

  Gediz Irmağı üzerinde Beylerhan köyü yakınındadır. Kitâbesi olmadığından yapım târihi kesin olarak belli değildir. Osmanlıların ilk devirlerinde yapılmıştır. Köprübaşı, Sarıkız ve Güre Köprüsü adlarıyla da bilinir. 1894’te tâmir gören köprü 50 m uzunluğunda 3,5 m genişliğindedir. Üç büyük, üç küçük olmak üzere altı gözden meydana gelir.

  Çatalköprü

  Uşak’a 45 km uzaklıktaYenişehir köyü yakınlarında Gediz Irmağı üzerinde kurulan köprü, Selçuklular zamânında yapılmıştır. Uzunluğu 145 m olup, üç kemerlidir.

  Halıpazarı Köprüsü

  Uşak’ın içinde Dokuzsele Deresi üzerindedir. Osmanlılar zamanında yapılmıştır. Uzunluğu 2, genişliği 5, yüksekliği 3,5 metredir.

  Zafer Anıtı

  İl merkezine 15 km mesâfedeki Göğem köyündedir. Kurtuluş Savaşında Yunan orduları Başkomutanı General Trikopis’in teslim alındığı tepe üzerine dikilmiştir. Trikopis ve karargâhını Süvâri Bölük Komutanı Sivaslı YüzbaşıAhmed Bey, 2 Eylül 1922 gecesi saat 22.30’da teslim almış ve Kafkas Fırkası Komutanı Albay Dadaylı Hâlit Beye teslim etmiştir.

  Uşak ilinin gezilecek görülecek Mesire Yerleri


  Akse Çamlığı: bu mesire yeri orman içi dinlenme yeridir. Çamlığın çevresinde kızılçam, söğüt ve kavak ağaçlarının ağırlıklı olduğu bir bitki örtüsü vardır. Çamlıkta piknik yapılacak alanlar ve turistik tesisler bulunmaktadır.

  Ilıcak Subaşı Parkı: Hafif eğimli dere kıyısında bulunan bu alan uzun süreden beri yöre halkı tarafından mesire yeri olarak kullanılmaktadır. Bu alanda piknik ve dinlenme alanları, oyun alanları, futbol sahası, tenis kortları, yüzme havuzu ve spor tesisleri bulunmaktadır.
  *Göğen Köyü Çamlığı
  *Çokkozlar Mesire Yeri
  * Evrendede Mesire Yeri
  *Evrenli Mesire Yeri
  *Çokrağan Mesire Yeri
  *Ulubey Kanyonu