Utangaçlık nasıl atlatılır?

Konusu 'Sağlık Rehberi' forumundadır ve webkolik tarafından 4 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici

  Utangaçlık nasıl atlatılabilir?


  Utangaçlık ya da Çekingenlik günümüz bayan ve erkeklerin ortak olarak yaşadığı psikolojik sorunlardan birisidir.Hemen hemen hepimizin arada bir mutlaka başına gelen utangaçlık yüzünden bazen karşımıza çıkan fırsatları bile özgüvenimiz olmadığından dolayı elde edemeyiz.

  Birisiyle tanıştığımız anda içimizi olumsuzluk kaplıyor, "Yanlış bir şey söylememeliyim, ya benimle dalga geçerse?" gibi kafanıza takılan dalga geçilme korkusu bizi engeller.

  Tüm bu düşünceleri iyice inceleyin ve objektif biçimde gözden geçirin. Gerçekçi olun, karşısınızda kişi sizi sıkıcı bulsa sizle sohbet içersinde olmaz.Heyecan duyduğunuzda duygularınız sizi ele geçiriyor ve bütün kontrolünüzü kaybediyorsanız. Buna artık bir son verin! Rahatlayın, sakince nefes alın ve üstünüzdeki baskıyı uzaklaştıracak bir şeyler düşünün.

  Utangaçlık özgüven eksikliğinden kaynaklanır. Başkalarının önünde kendinizi ifade etmeye çekinmenizin en büyük nedeni kendinizi sıkıcı veya benzer şekilde hissetmeniz olabilir. Bu demek oluyor ki kendinizi yeterince sevmiyorsunuzdur. Kendinize olan bakış açınızı değiştirirseniz, kendinize güvenmeye başlayabilirsiniz. Güçlü olduğunuz yönlerinizi sıralayın, ve aklınızdan hiç çıkarmayın.

  Unutmamanız gereken şey, deneye deneye bu durumun üstesinden geleceksiniz. İşe küçük adımlarla ilerleyin. Mesela, hiç tanımadığınız birinin yanından geçerken başınızı öne eğmek yerine gülümseyerek geçmekten başlayabilirsiniz.

  Bu basit tavsiyeler eğer yeterli olmuyorsa bir uzmana başvurun. Size kişisel gelişim uzmanları kendinize güven kazanmanıza yardımcı olacaktır.