Uyku Felcinin Sebepleri

Konusu 'Sağlık Rehberi' forumundadır ve Elif tarafından 12 Şubat 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Uyku Felci Nedenleri Nelerdir?

  Genellikle halk arasında karabasan olarak anılan uyku felci, uyanma ve uykuya dalma sırasında gelişen bir uyku bozukluğudur. Çoğunlukla stresli işte çalışan kesimde ve vardiyalı çalışanlarda daha çok ortaya çıkar.
  Karabasan ya da uyku felci bedenin geçici olarak hareket edememesi başka bir ifadeyle felç olması durumudur.Uyku felcinin en büyük sebeplerinden biri uyku düzensizliğidir.Ailesinde uyurgezerlik gibi uyku bozukluğu olanlarda ve çalışan kesimde daha sık görüllür.
  Uyku düzeni bozuk olanlarda, depresyon hastalarında, bazı ilaçları kullananlarda ve vardiyalı çalışanlarda daha yaygın ortaya çıkıyor.

  Karabasan nasıl oluşur?

  Uykuya dalma sırasında ve uykuda iken beyinde bazı fizyolojik değişiklikler meydana gelir. Düz bir çizgiden, sarmallar halinde devam eden bir uyku hali oluşur. Her bir sarmal 90 dakika kadar sürer. Biri biterken diğeri başlar. Her sarmal REM ve Non-REM uykularından oluşur. İşte uyku felci de REM uykusu sırasında ortaya çıkıyor. Beyin uyurken vücut kasları da uykuda olur. Uyuyan birinin kolu kaldırılıp bırakıldığında kolu düşer. Çünkü kaslar felç konumundadır. Bazen REM uykusu sırasında beyin birden bire uyanır, ama bu uyanma kaslarda olmaz. Kaslar felç durumunda kalır, beynin uyanıklığına uyum göstermez. Uyanan kişi vücudunun üzerinde ağırlık çökmüş gibi hisseder. Aslında o anda kişinin kaslarını kıpırdatamaması sonucu hissettiği felç durumudur. Beyni uyanan kişinin bedeni ve kasları tam olarak uyanmadığından hareket edemez ve konuşamaz. Bu durumu yaşayan kişiler korku ve endişeye kapılırlar. Uyku felci genellikle birkaç saniye ya da birkaç dakika sürebilir. Çok nadir 4-5 saat sürdüğü de söylemir. Uyku felcine bazı zamanlar halüsinasyonlar da eşlik edebiliyor. Bu halüsinasyonlar dokunsal,görsel veya işitsel olabilir. Bunlar da kısa sürelidir.

  Uyku Felcinin Sebepleri

  Aslında kaslardaki bu geçici felç durumu koruyucudur. Çünkü REM uykusunda rüya görülür. Rüyada koşar, zıplar ve bazen de uçarız. Rüya esnasında yaptığımız bu hareketleri gerçekten yapmamamız için kaslarımızda geçici felç durumu meydana gelir. Böylece rüyada koşarken koşma hareketini yapmamış oluruz. Bu sırada beynin uyuması gerekirken bir anda uyanır. Bu geçici felç durumunu hasta bilinçli yaşar. Nedeni henüz tam olarak açıklanmamıştır. Fakat uyku bozuklukları yaşayan kişilerde sık görülür.


  [​IMG]