Uykusuzluk Kişiliği Değiştirir

Konusu 'Sağlıklı Yaşam' forumundadır ve Elif tarafından 21 Kasım 2012 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Uykusuzluk kişiliği değiştirir mi?

  Uykusuzluk, Kişiliği Değiştirebiliyor

  Beyin fonksiyonları uykusuzlukta berraklığını kaybetmeye başlar. Gerginlik, isteksizlik, mutsuzluk, unutkanlık ve kişilik değişiklikleri görülmeye başlar.
  [​IMG]

  Uykusuzluk Kişiyi Tamamen Değiştirir: Uzmanlar, uyku bozukluklarının kişilik değişikliklerine yol açabileceğini, kişiyi depresyona itebileceğini belirtiyor.
  İnsanların hayatlarının 3'te birini uyuyarak geçirir. Bebekler günün 18-20 saatinde uyur, erişkin insanlarda bu süre 4 -11 saat arasında değişir.Büyüme hormonu en fazla uyku sırasında salgılanır.

  Bilim adamları uykunun vücudun büyüme ve yenilenmesinde, öğrenme ve bellek fonksiyonlarının gelişmesinde çok önemli bir rol oynadığını ispatladı. Uykunun sırları çözülmeye başlandı. Bilgisayarların tıp dünyasına girmesi ile birlikte tüm bilgiler gün ışığına çıkıyor. Gözlemlere dayanan bilgileri artık test etme imkanına kavuştuk. Artık biliniyor ki uyku eskiden sanıldığının aksine pasif bir dinlenme olayı değil, aktif olarak yaşadığımız bir restorasyon olayıdır. Uykuda gün boyu yıpranan vücudun ve beyin fonksiyonlarının düzenlemesi yapılıyor ve yeni bir güne hazırlık yapılıyor.
  [​IMG]

  Uykuda solunum bozukluğu olan kişilerin sabah uyandıklarında yorgun kalkacağını belirten uzmanlar, gün içerisinde sabah baş ağrıları görülebilir. Beyin fonksiyonları berraklığını kaybetmeye başlar. Unutkanlık, isteksizlik, mutsuzluk, gerginlik ve kişilik değişiklikleri görülmeye başlar. Uykuda solunum bozukluğuna bağlı olarak gelişen depresyon, cinsel isteksizlik ve cinsel güçsüzlük önemli sosyal problemlere neden olmaktadır. Hipertansiyonu olan kişilerde uykuda solunum bozukluğuna bağlı gece ani tansiyon yükselmeleri ve buna bağlı beyindeki anevrizmalarda kanama ve felç tablosu gelişme riski çok artmaktadır.