Uyuşturucu madde bağımlılığının sebepleri nelerdir kısaca

Konusu 'Bilgi bankası' forumundadır ve Lavinia tarafından 14 Ocak 2014 başlatılmıştır.

  1. Uyuşturucu madde bağımlılığının nedenleri nelerdir kısaca

    Uyuşturucu madde bağımlılığının sebeplerini kısaca 3 başlık altında toplayabiliriz. Bunlar:

    Uyuşturucu maddenin yapısal özellikleri: Uyuşturucu maddeler kimyasal yapıları gereği merkezi sinir sisteminin reseptör hücrelerine bağlanıp etki gösterirler ve bağımlılık yaratırlar. Bu yüzden tedavi için verilen uyuşturucu nitelikteki ilaçların aşırı ve yanlış kullanımı da bağımlılık oluşmaktadır. Doktor önerisi ve kontrolü dışında keyif almak ya da sakinleşmek amacıyla uyuşturucu özelliğindeki ilaçların kullanılmasına kötüye kullanma denir. Ağrı kesiciler dahil birçok ilaç doktor önerisi dışında kullanılmakta, bu durum direnç arttırımına(tolerans) ve bağımlılığa neden olmaktadır. Örneğin; kaza veya ameliyat sonucu kullanılan kuvvetli ağrı kesiciler kolaylıkla bağımlılık oluşturabilmektedir.

    Kişisel özellikler: Uyuşturucu madde bağımlılığı özellikle gençler arasında hızla yayılmaktadır. Ergenlik dönemi problemleri arasında bocalayan gençler sorunlarının çözümünü uyuşturucularda aramaktadır.Grup arkadaşlarının baskısı, onlara uyum sağlama isteği, merak ve macera tutkusu, yasaklara karşı gelme isteği, sorumluluktan kaçma, başarısızlık ve güvensizlik gibi duygulardan kurtulma gibi nedenlerle kişiler uyuşturucu maddeleri denemektedir."Nasıl olsa ben alışmam, bir defa denemekten ne çıkar, istediğim zaman bırakırım" gibi düşüncelerle kişiler uyuşturucu bağımlısı haline gelirler.

    Çevresel faktörler: Uyuşturucu madde bağımlılığında sosyal çevrenin önemli bir rolü bulunmaktadır. Aile içerisindeki huzursuzluklar, aşırı kısıtlayıcı ve baskıcı tutumlar ya da aşırı serbest davranılması, ailede uyuşturu kullanan bireyler olması gibi nedenler bireyleri uyuşturucuya itebilir. Arkadaş gruplarının baskısı ya da özendirmesi uyuşturucuya başlamakta etkendir. Özellikle ergenlik döneminde grupların etkisi fazladır. Uyuşturucu satıcılarının hedef kitlesi gençlerdir. Lise ve üniversite gençleri arasında uyuşturucu madde kullanımı yaygınlaştırarak büyük paralar kazanmaktadırlar. Bazı ülkelerde uyuşturucu kullanımına hoşgörüyle bakılmakta ve suç sayılmamaktadır. Bu durum bağımlılığın yayılmasına yol açmaktadır. Ülkemizde uyuşturucu maddelerin üretimi, ithali, alımı, satımı, bulundurulması, alımına yardımcı olunması ve sahte reçeteyle alınması suçtur ve ağır cezalar uygulanmaktadır. Güçlü ağrı kesiciler ve sakinleştirici ilaçlar da özel reçetelerle satılmakta Saklık Bakanlığı tarafından sıkı şekilde denetlenmektedir.