Uzaya giden ilk insan hakkında bilgi

Konusu 'Güncel bilgiler' forumundadır ve Lavinia tarafından 6 Eylül 2013 başlatılmıştır.

 1. Uzaya giden ilk insan kimdir hayatı

  Uzaya giden ilk insan Yuri Gagarin'dir. Yuri Gagarin 12 Nisan 1961 tarihinde uzaya çıkarak dünyayaı uzaydan gören ilk kozmonottur.
  Yuri Gagarin 9 Mart 1934 tarihinde Kluşino'da dünyaya gelmiştir. Yuri Gagarin ve ailesi birçok aile gibi II. Dünya Savaşı'ndan olumsuz bir şekilde etkilenmiştir. 4 çocuktan üçüncü olan Yuri Gagarin'in iki abisi de Almanya'ya götürülmüş ve savaş bitene kadar dönememişlerdir.
  Bir dökümhanede çıraklık yapmaya başlamış daha sonra Saratov`daki bir yüksek teknik okula seçilmiştir. Oradayken Hava Kulübü'ne girip küçük uçaklarla uçmayı öğrenmiştir. Bu işe hobi olarak başlamış olsa da zamanla bu iş hayatının en önemli bölümünü kaplamıştır. 1955 yılında okulunu tamamladıktan sonra bir pilot okulunda savaş uçağı eğitimi almaya başlamıştır. Eğitimden sonra Norveç sınırında bir bölgeye atanmıştır.

  [​IMG]

  12 Nisan 1961 tarihinde Vostok 1 isimli uzay gemisiyle uzaya çıkmıştır. Daha yörüngedeyken rütbesi yükseltilmiştir. Gagarin 1962 yılında kozmonot yetiştirme merkezinde çalışmaya başlamıştır.
  27 Mart 1968 tarihinde tin bir deneme sürüşü sırasında eğitmeniyle birlikte hayatını kaybetmiştir. 27 Mart 1968 tarihinde hayatını kaybeden Yuri Gagarin'in vücudu yakılıp külleri Moskova'daki Kızıl Meydan'da Kremlin Duvarı Mezarlığına gömülmüştür.