Vasile Tarlev hakkında bilgi

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve Elif tarafından 5 Ekim 2012 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin  Vasile Tarlev hakkında ansiklopedik bilgi

  6 Ekim 1963 doğumlu siyasetçi Vasile Petru Tarlev Moldova, Basarabyaska’da dünyaya geldi. Kişinev Devlet Politeknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Ukrayna, Kiev’de teknik bilimler üzerine doktora yaptı.

  Bukuriya firmasında mühendis olarak çalışmaya başladı. Bir süre sonra bu kurumun başkanlığına geçti.Daha sonra Moldova Anonim Ortaklıklı Şirketler Birliği Başkanlığı görevine seçildi.

  1997-2000 yılları arasında Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık nezdinde Ekonomik Konsey üyeliği yaptı. 2001-2005 ve 2005-2008 yılları arasında ardı ardına iki dönem Başbakanlık yaptı.
  2008’de üç partiyi bir araya getirerek Moldova Merkeziyetçiler Birliği’ni kurdu.

  Tarlev, Moldova'da herhangi bir baskı veya skandal olmadan kendi inisiyatifiyle istifa eden ilk siyasetçi olarak bilinir.
  2009'daki seçimlere girilirken 4 parti kendisini feshederek Tarlev'in partisine katılmıştır. Tarlev, AB'ye ve Rusya'ya eşit mesafeli tarafsız bir dış politika yanlısıdır.
  Bu tercihte ülkede bulunan etnik farklılıkların kötüye kullanılma ihtimali ve Rus askeri güçleri de etkili olmaktadır.
  Ülkesinin en saygın ödülü olan üstün hizmet madalyası da dahil olmak üzere, dünyanın çeşitli kurum ve kuruluşlarınca verilen ödülleri bulunan Tarlev, evli ve iki çocuk babasıdır.
  [​IMG]
  2008'de Arı Hareketi'nin konuğu olarak Vasile Tarlev Türkiye'de bazı temaslarda bulundu.