Vatan sevgisi ile ilgili kompozisyon bulabilir miyim

Konusu 'Ödevmatik' forumundadır ve Demir tarafından 12 Temmuz 2013 başlatılmıştır.


 1. Vatan sevgisi ile ilgili kompozisyon

  Vatan üstünde özgür yaşadığımız , milletimiz ve ailemizle hatıralarımızı oluşturduğumuz , kültürümüzün , devletimizin ve tarihimizin partner öğesi toprak parçasına verdiğimiz isimdir . Bizim kültürümüzde namusumuzun da bir parçasıdır , Mutluluğumuzun da… Toprak Kolay bir toprak parçası değildir . Nedeni ise dünyanın herhangi bir yerindeki toprak parçası bizim vatanımız olamaz . Vatanımızın bizde bıraktığı his fırtınasını yaşatamaz . Vatan toprağı bir kere kazanıldığı zaman itibarıyla öteki toprak parçalarından ayrılır . Vatan uğruna savaşılır , üstelik ölünür , en önemlisi de vatan için en hoş değerlerle yaşanılır
  Şairimiz; ‘Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır , Toprak eğer uğrunda ölünüyorsa vatandır’ . der . Ne hoş der , işte bu şiir tam bizim vatanımız için söylemiştir . Dünya üstünde bir başka halk gösterilemez ki , bizim kadar vatanı için can vermiş olmasın . Bir başka şairimiz de bu sebeple ‘ot değil onlar dedenin saçları’der . Evet yaylalarımızdaki baharda fışkıran otlar , bu vatan için savaşmış , can vermiş analarımızın , nazlı gelinlerimizin saçlarıdır , perçemleridir . Karlı dağlarımızın dorukları ihtiyar dedelerimizin yüzüdür , sakallarıdır . Bir mızrak buna benzer Ege Denizine uzanan dağlarımız yiğitlerimizin çelikten kollarıdır . Vatanımız o kadar milletimizle bir beden olmuştur ki , milletimizi vatanımızdan ayırt etmek olası değildir .
  İstiklal Marşı şairimiz ne hoş anlatır bu özgürlük çabasını! Vatanımız ile milletimizin bir beden ve ruh olduğunu ne hoş anlatır:
  “Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda?
  Şüheda fışkıracak toprağı sıksan şüheda.
  Canı, cananı, bütün varımı alsın da Hüda
  Etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda.”
  Dünyanın başka ülkelerinden dostlarım oldu . Onlara vatanları hakkında sorduğum sorulara beklediğim heyecanda karşılık alamamamıştım . Bana vatanımla ilgili sorduklara sorulara verdiğim cevapları birçok heyecanlı ve gururlu bulmuşlardı . Ben de onlara vatanımızın değeriyle ilgili olarak , her karış vatan toprağının kanla ve canla kazanıldığını söylemiştim . Az dahi söylemişim!
  Vatan için ölmenin yakınında vatan için yaşamanın da bir vazife olduğunu bilmek gerekir . Vatan içerisinde bulunan hayat apayrı bir güzellikte olmalıdır . Uğruna ölünecek kadar hoş bir vatanda o değerde bir hayat sürmek gerekir sahiden . Vatan toprakları üzerindeki huzur , barış ve mutlu olmak içerisinde hayatını sürdüren vatandaşlar vatanın olmazsa olmaz parçasıdırlar . Galiba işin bu bölümünü bu sabah eksik yaşıyoruz değil mi?
  Atalarımızın büyük fedekarlıklarla bize bıraktıkları vatanı hakkıyla ve vatan yaparak hayatını sürdürmek bu sabah bizlere düşen mühim bir vefa borcudur . Yeryüzünde birçok zengin ve tesirli oldukları takdirde bir ve özgür vatanları olmayan milletlere bakarsak vatanın kıymetini birçok güzel anlarız . Ermeni ve Yahudi diyasporaları dünya politikasında da birçok etkindirler . Ama bir ve özgür vatanları olmadığından , milletlerinin his dünyaları kırılgandır ( Varolan devletleri tabi ki tüm diyasporayı kapsayıcı değildir ) . Benzer biçimde , dünyadaki Lübnan’lı sayısı 15 milyon civarındadır . Ama 4 milyonluk Lübnan’ın daima işgal altında olması , kargaşalarla dolu olması bu büyük topluluğu daima başları öne eğik yapmaktadır .
  Güzel Ülkemiz’miz , atalarımızın canları , kanları ve yürekleri ve akıllarıyla kurdukları bu vatan parçamız bizler için rahat ve onurlu bir hayata güvencesidir . Yanlızca bizim için mi? Başka devletler durumunda hayatını sürdüren milyonlarca Türk nüfusu , Balkan ülkelerindeki başka devletlerin yönetimi altındaki Osmanlı bakiyesi insanımız için de bir ” Anayurt güvencesidir ” . Üstelik Türk olmayan müslüman coğrafya için de bir anayurt ve muhafız ülke onay edilir . Geçmiş zamanda ülkemize dosdoğru yaşanan her coğrafyadan göçler bunu kanıtlamakta değil midir?
  Allahım bu cennet vatanı sonsuza kadar korusun , bizleri korusun