Vatandaşlık Görevlerimiz Nelerdir Kısaca

Konusu 'Bunları biliyormuydunuz' forumundadır ve Yavuz tarafından 20 Ekim 2012 başlatılmıştır. 1. Vatandaşlık Nedir Kısaca Görevlerimiz Nelerdir

  Vatandaşlık Hakları Nelerdir Vatandaşlık Görevlerimiz Nelerdir Kısaca

  Vatandaşlık bir ülkenin nüfusuna kayıtlı bulunan her bir bireye verilen genel isimdir. Bir devletin vatandaşı olmak devlet ve birey arasında karşılıklı hakların oluşması demektir. Vatandaşın devlete karşı görevleri olduğu gibi devletinde vatandaşlarına karşı sorumlulukları vardır. Devlet soyut bir kavramdır. Devleti asıl olarak vatandaşlar oluşturur. Siyasi otorite sadece vatandaşların işlerini görürler. Fakat bu günümüzde ters yüz olmuş durumdadır. Devletin sahibi siyasi otorite olmuş, vatandaşlarda siyasi güçlerin hizmetinde çalışmaktadırlar.

  Vatandaşlık görevlerini şöyle sıralayabiliriz.

  1- Seçme ve Seçilme Hakkı: Milletvekili,muhtar, belediye başkanı ve diğer temsilcilerin katıldığı seçme işine seçim denilmektedir 18 Yaşını dolduran her Türk genci seçme hakkına sahiptirSeçimlere katılmak bireylerin hakkıdır.

  2- Kanunlar Uymak: Devlet toplumun düzenini sağlamk için kurallar koyarAile okul ve toplum kurallarına uymak bize yarar getirir Kanunlara uymayanlar cezalandırılır Kanunlara uyulmadığı zaman toplumun düzeni bozulur Kanunlara uymazsak suçlu duruma düşeriz.

  3- Vergi Vermek: Devletin ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için insanlardan aldığı paraya vergi denir Vergi paraları bize: yol, okul, hastane, okul, köprü olarak geri döner Ülkemizdeki vergiler başlıca şunlardır: Gelir vergisi, kurum vergisi, emlak vergisi, damga vergisi ve katma değer vergisidir.

  4- Askerlik Yapmak: TC vatandaşı ve sağlıklı olan 20 yaşındaki herkes askere gider. Günümüzde gelişmiş modern ülkelerde güvenlik siyasi otoritenin sorumluluğunda olup vatandaşlar buna mükellef tututlamamaktadırlar. Genel anlamda seferberlik gibi topyekün savaşlar hariç askerlik görevi paralı olarak yaptırılmaktadır. Bu gün dünyanın gelişmiş ülkelerinde becburi askerlik yoktur.
   
  Son düzenleme: 31 Ekim 2012