Vektörle Bulaşan Hastalıkların Genel Özellikleri

Konusu 'Hastalıklar ve Belirtileri' forumundadır ve Elif tarafından 9 Nisan 2014 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin


  Bu hastalıklar insana ya da hayvana bulaşmak için vektör adı verilen bir ara canlıya gereksinim duyarlar. Bazıları ara canlının vücudunda gelişmelerinin bir evresini (üreme ya da kist oluşturma gibi) tamamlar.
  Her vektör belirli iklim ve coğrafya özelliklerinde yaşayabildiğinden bu hastalıklar sıklıkla endemik olarak bulunurlar.
  Bu hastalıklarla mücadelede bulaşma aracı olan vektörlerin ortadan kaldırılması ile başarı sağlanabilir. Bunun yanı sıra kişisel temizlik alışkanlıklarının yerleşmesi ve çevre sağlığının iyileştirilmesi de bu hastalıkların görülme sıklığını azaltır.
  Vektörlerin taşıdıkları hastalık etkeni virüs, bakteri, parazit bir hücreli ya da parazit solucunların yumurta ve kistleri olabilir.
  Her vektör bir ya da birkaç hastalık etkenini taşıyabilir ve bunları kan emme, ısırma, temas gibi yollarla sağlıklı insanlara bulaştırabilir.

  Bazı vektörler ve bulaştırdıkları hastalıkları şöyle sıralayabiliriz:


  Tifüs, bitler aracılığıyla bulaşabilen çok tehlikeli bir bulaşıcı hastalıktır. Hâlsizlik, baş ve bel ağrısı, ateş, sayıklama gibi belirtilerle ortaya çıkar. Hastalık ilerledikçe ışıktan korkma, uyuyamama, bilinç kaybı, konuşamama ve organlarda doku ölümleri meydana gelir. Günümüzde yaygın olmayan bu hastalık tarih boyunca büyük salgınlarla çok sayıda insanın ölümüne yol açmıştır. Tifüs tedavisinde antibiyotikler kullanılır.

  Pire, veba ve tifüs hastalıklarının etkenlerini taşır. Veba, özellikle farelerin kanını emen pirelerin insana geçmesiyle hayvandan insana taşınan, bakteriyel bir hastalıktır. Orta Çağ Avrupa'sında milyonlarca insanın ölümüne yol açan büyük bir veba salgını yaşanmıştır. Hastalık bu nedenle "kara ölüm" ya da "kara veba" olarak anılır. Hastalık sırasında lenf ve kan damarlarında iltihaplar, dokularda kanamalar meydana gelir. Günümüzde kemirgenlerle mücadele, pire gibi vücut dışı parazitlere etkili ilaçların bulunması ve hijyen koşullarının iyileştirilmesi ile hastalığın önüne geçilebilmiştir. Ancak hâlâ belirli bölgelerde veba vakalarına rastlanmaktadır.