Veremle Savaş Eğitimi Haftasının Amacı

Konusu 'Belirli gün ve Haftalar' forumundadır ve Yavuz tarafından 3 Ağustos 2012 başlatılmıştır.

 1. Veremle Savaş Eğitimi Haftasının Amacı

  Veremle Savaş Eğitimi Haftasının Amacı Nedir?

  Verem Savaş eğitimi ile toplum bu hastalığa karşı bilinçlendirilerek asgari seviyeye indirilebilir. Ocak ayının ilk haftasında düzenlenen eğitimler ile toplumun her kesimine ulaşıp bilgilendirmek amaçlanmaktadır.

  Verem aşısı ülkemizde ilk kez 22 Aralık 1952 tarihinde yapılmaya başlanmıştır. Bu aşıyı sağlık kuruluşlarında bütün insanlar ücretsiz olarak yaptırabilir. Zaman zaman kent, kasaba ve köylerde B.C.G. aşı kampanyaları açılır, aşı yapılır. Bu aşı okullarda öğrencilere de uygulanır. B.C.G. aşısı yapıldığında verem mikropları vücudumuza girse de bizi hasta etmezler. Son yıllarda verem hastalığı ile yapılan savaş başarıya ulaşmış, hastalık önemli ölçüde azalmıştır.

  Yurdumuzda veremle savaşmak, kişilerin vereme yakalanmasını önlemek, hasta olanları sağlığa kavuşturmak amacı ile Verem Savaş Dernekleri kurulmuştur..verem Savaş Dernekleri; halkı verem tehlikesine karşı uyarır. Onları bu konuda aydınlatır. Hastalanmamak içi neler yapılması, nelerin yapılmaması konusunda bilgi verir. Veremli hastaların sanatoryum denilen verem hastanelerinde iyileştirilmelerini sağlar. Ayrıca zayıf yapılı, kolaylıkla vereme yakalanabilir kişilerin prevantoryum denilen dinlenme yerlerinde bakımlarına yardımcı olur.
  [​IMG]