Veri Tabanını Planlama ve Tasarlama

Konusu 'Web rehberi' forumundadır ve Elif tarafından 30 Nisan 2014 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin


  Bir veri tabanı oluşturmadan önce hazırlanacak olan veri tablosunun yapısını ve biçimini analiz etmek gerekir. Analiz, kaydı tutulacak olan verilerin sayısının ve bu verilerle ilgili önemli üç özelliğin belirlenmesidir.
  Bu üç özellik hakkıdaki genel bilgiler şunlardır:
  Alanın adı : Veri tabloları alanlardan oluşmaktadır. Alan isimlendirmeleri, içeriğindeki bilgilerin özelliğine göre yapılır. Alanın özelliğine göre harfler, rakamlar ve özel semboller kullanılarak alan isimlendirilir.
  Alanın veri tipi : Veri tablolarına yerleştirilecek olan veriler, belirli biçimlerde oluşurlar. Veri tipleri veri tabanı programının desteklediği şekilde değişiklik gösterebilir. Access veri tabanı programında kullanılan veri tipleri Tabloda verilmiştir.
  Alanın boyutu : Alanların içerisinde kullanılacak verilerin boyutu, alanın boyutunu oluşturur. Alanların boyutlandırılmaları tablo oluşturulurken içerisine kaydedilecek bilgilerin en uzun boyutlusuna göre yapılmalıdır. Kullanılacak veri tiplerine göre de alan boyutları değişiklik gösterir. Tabloda alanların boyutlarıyla ilgili detaylı bilgi verilmiştir.

  Access veri tipleri ve alan boyutları
  Veri-Tabanini-Planlama-ve-Tasarlama.jpg