Viyana Kuşatması Ne Zaman Yapıldı

Konusu 'Osmanlı Tarihi' forumundadır ve Nehir tarafından 2 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. Viyana Kuşatması Ne Zaman Oldu

  Osmanlı Devleti tarihte 2 kez Viyana’yı kuşatmıştır. Bu kuşatmalar tarihe I. Viyana Kuşatması ve II. Viyana Kuşatması olarak geçmiştir. Osmanlı ordusu tarafından I. Viyana Kuşatması 1529 yılında, II. Viyana Kuşatması ise 1683 yılında Viyana şehrine yapılmıştır.

  I. Viyana Kuşatması

  I. Viyana Kuşatması, 27 Eylül-16 Ekim 1529 tarihlerinde Avusturya Arşidüklüğü’nün başkenti Viyana’nın I. Süleymankomutasındaki Osmanlı ordusu tarafından kuşatılmasıdır. Başarısız olan kuşatma sonucunda kale alınamamış ve Osmanlı ordusu İstanbul’a geri dönmüştür.

  II. Viyana Kuşatması

  II. Viyana Kuşatması, 1683 yılında IV. Mehmet devrinde Osmanlı İmparatorluğu’nun Viyana’yı kuşatması ile gerçekleşti.17. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu ile Avusturya Arşidüklüğü arasında yapılan savaşların en uzun süreni bu kuşatma ile başladı.


  Avusturya, yönetimi altındaki Macarlara iyi davranmıyor, onları ağır vergilerle eziyordu. Ayrıca mezhep hürriyeti de tanımıyordu. Macarlar, baskılara daha fazla dayanamayınca Tökeli İmre’nin başkanlığında ayaklandılar. Kendi güçleriyle başarılı olamayacaklarını anladıklarından Osmanlılardan yardım istediler.

  Politik nedenlerden dolayı Osmanlı İmparatorluğu uzun yıllardır Macaristan’da ve Avusturya’da Katolik olmayan azınlığa yardımda bulunuyordu. Osmanlılar zaten Tökeli İmre’yi yukarı Macaristan kralı olarak tanıyorlardı. Henüz kuşatmadan önce Osmanlı İmparatorluğu ve Habsburglar arasında Vasvar Barışı’nın bir sonucu olarak yirmi yıllık bir barış sözleşmesi vardı.

  1681 ve 1682′de Tökeli İmre ile Habsburglar arasındaki sınır çatışması şiddetini artırdı. Habsburg kuvvetlerinin merkezi Macaristan içlerine tecavüz etmeleri, Sadrazam Merzifonlu Kara Mustafa Paşa’ya Osmanlı ordusunu sefere çıkarmak içinIV. Mehmet ve divanını ikna etmek için önemli bir gerekçe oldu. Padişah IV. Mehmet, Kara Mustafa Paşa’ya Yanıkkale(Raab) ve Komarom kalelerine (ikisi de Kuzeybatı Macaristan’da) operasyon yapmaya ve onları kuşatmaya izin verdi. Osmanlı ordusu 21 Ocak 1682′de seferber edildi ve 6 Ağustos 1682′de savaş ilan edildi.