Voleybol Oyun Kuralları Özet

Konusu 'Spor Merkezi' forumundadır ve webkolik tarafından 9 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici

  voleybol oyun kuralları kısa özeti


  Voleybol file ile ikiye bölünen bir oyun alanı üzerinde iki takım tarafından topla oynanan bir spor dalıdır.Voleybol oynamak için fazla bir donanım veya geniş bir alan gerekmez.

  Top oyuna bir servisle sokulur, servisi atan oyuncu topu filenin üzerinden rakibin bulunduğu alana gönderir. Topun oyun alanına değmesi, harice gitmesi ya da bir takımın hata yapmasına kadar Rally devam eder.Türkiye’de voleybol, eskiden bir okul sporu olarak görülüyordu. İlk voleybol takımı Fenerbahçe tarafından 1927’de kuruldu. 1936’da ise Ulusal Voleybol Federasyonu oluşturuldu.

  Voleybol topunun çevresi 65cm, ağırlığı da 260-280 gr olmalıdır. Hem açık, hem kapalı alanlarda oynanabilen voleybolda, 9×18 m boyutlu saha enine bir çizgiyle ikiye ayrılır ve takımlar, her sette değişerek bu yarı alanları kullanırlar. Voleybol oyun sırasında oyuncular, bu orta çizginin öbür yanına (rakip alana) basamazlar. Orta çizginin tam üzerinde gergin bir ağ bulunur.

  Resmi maçlarda bu ağın yüksekliği erkeklerde 243cm, bayanlarda 224cm’dir. Gençler ve daha alçak bir ağla oynaması gerekenler için ağ yüksekliği ayarlanabilir. Her iki yarı alanın arka çizgilerinin sağdaki üçte birlik bölümünün gerisinde kalan bölge, servis alanıdır.