Vücut Çatlakları Tedavisi Varmı

Konusu 'Kadının Not Defteri' forumundadır ve Nehir tarafından 16 Ocak 2014 başlatılmıştır.


 1. Vücut Çatlaklarının Tedavisi

  1) Bitkisel Peeling : Bitkilerden oluşan toz halindeki özel bir karışım karın gevşeme ve sarkmalarında da uygulanıyor.



  2) AHA Peeling : Glikolik asit kullanılarak yapılan AHA peeling yeni başlayan dikey çatlakların tedavisinde etkili bir yöntem. Vücut bölgesi önce glikolik asit içeren temizleyicilerle temizleniyor. Arkasından glikolik asidin % 40’tan başlayan konsantrasyondaki solüsyonları uygulanıyor. Seanslar haftada 1 kez yapılıyor ve seans sayısı kişiye göre değişiyor.



  3) İontoferez : Bu yöntemle çatlakların altında eksilen kolajen yapının uyarılması ve doldurulması amaçlanıyor. Bunun için kolajen içeren ampüller cilde sürülüyor. Ardından yaklaşık 5 - 6 dakika kadar galvanik akım veriliyor ve kolajenin cildin alt tabakasına iletilmesi sağlanıyor. Haftada 2 - 3 seans şeklinde uygulanıyor. Ortalama 2.5 - 3 aylık bir tedavi süresi gerektiriyor.



  Beslenmeye Dikkat : Cildin esnek ve formunda olması için sadece dıştan korunması değil öncelikle işe beslenme düzeninizi değiştirerek başlamalısınız. Bu yüzden yediklerinize dikkat etmenizde fayda var.



  - Yoğurt taze sebze ve meyveleri masadan eksik etmeyin.

  - Serbest radikallerle savaşarak hücre yenilenmesinde önemli bir rol oynayan E ve C vitamini içeren yumurta süt ve süt ürünleri gibi besinleri tercih edin.

  - Vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olan besinleri tüketin. Böylece daha parlak ve sağlıklı bir cilde sahip olabilirsiniz.

  - Günde 1 - 1.5 litre su içmeyi ihmal etmeyin. Cilde gereken nemi sağladığınız takdirde esnekliğini uzun bir süre koruyabilirsiniz.



  Çatlakları Önlemek İçin Öneriler : Bütün rahatsızlıklarda olduğu gibi tedavi etmekten daha kolaydır. Bunun için de öncelikle cildin elastikiyetinin sağlanması gerekir. Ayrıca bazı hususlara da dikkat etmelisiniz :



  1 - Kısa zamanda aşırı miktarda kilo alıp vermekten kaçının. Cilt vücuttaki yağ miktarının artıp azalmasıyla birlikte aynı hızda esnemeyi başaramadığı için yıpranır ve çatlaklar oluşur.

  2 - Cildin elastikiyetini kazanması ve koruması için çaba sarf edin. Bu amaçla yumuşatıcı yağlar elastin ve hyalüranik asit yönünden zengin çatlak giderici kozmetik ürünleri düzenli olarak kullanmayı alışkanlık haline getirin.

  3 - Çok dar giysiler giymemeye özen gösterin. Bu tür giysiler kan dolaşımını güçleştirerek cilde gereken oksijenin sağlanmasını engeller. Oksijen almayan cilt yeteri kadar beslenemediği için daha kolay yıpranır ve deformasyona uğrar.