William Henry Bartlett Kimdir Hayatı

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve Demir tarafından 18 Ocak 2014 başlatılmıştır.


  1. William Henry Bartlett Hakkında Bilgi

    William Henry Bartlett (d. 26 Mart 1809, Kentish Tovvn – ö. 13 Eylül 1854, Malta-Marsilya arasında), İngiliz ressam ve mimar.
    Önceleri, çeşitli resimli kitaplar yazan mimar John Britton’ın yanında çalıştı; Britton’ın Picturesque Antiquities of English Cities (İngiliz Kentlerinin Pitoresk Kalıntıları) başlıklı kitabı için bir dizi çizim hazırladı.
    Daha sonra çeşitli yolculuklar yaptı; Avrupa, Amerika ve Yakındoğu’yu gezdi. Resimleri 1831-33 arasında Londra’da Kraliyet Akademisi’nde sergilendi. Yakındoğu’ya altı yolculuk yapan Bartlett, 1835′te istanbul’a gitti. Örada yaptığı resimlerin oyma- baskıları, Julia Pardoe’nin 1839′da Londra’ da basılan The Beauties of the Bosphorus (Boğaziçi’nin Güzellikleri) adh seyahatnamesinde yer aldı. Bartlett’in Anadolu’yu konu alan resimlerinin bazı oymabaskıları da 1838′de, J. Carne’ın Syria, the Holy Land, Asia Minör… (Suriye, Kutsal Topraklar, Küçük Asya…) adlı yapıtında kullanıldı.
    Eski mimarlık kalıntılarının ressamı olarak büyük ün kazanan Bartlett, kendi yazdığı kitaplan da resimledi. Bunların başlıcaları şunlardır: Walks about the City and Environs of Jerusalem (1844; Kudüs ve Çevresinde Gezintiler), Forty D ay s in the Desert (1848; Çölde Kırk Gün), The Nile Boat (1849; Nil Gemisi), Pictures from Sicily (1852; Sicilya’dan Resimler). Bartlett’in özgün çizimlerinden ikisi British Museum’dadır, öbürleriyse özel koleksiyonlara dağılmıştır.