Yağların insan vücudu için önemi kısaca

Konusu 'Bilgi bankası' forumundadır ve Zakkum tarafından 15 Ocak 2013 başlatılmıştır.

  1. Yağların insan vücudu için önemi nedir?


    Yağlar hücrede yapı ve enerji maddesi olarak kullanılır. Enerji kaynağı olarak önce karbonhidratlar ikinci derecede yağlar kullanılır. Yağlar fazla alındığında kolayca yağ dokusu içinde depolanır. Deri altında ve iç organların çevresinde depo yağlar canlıyı soğuktandarbelerden korur. Yağların diğer bir önemli görevi de hücre zarını oluşturmalarıdır.

    İnsan vücudunun çeşitli yerlerindeki hücre zarlarında %25 ile %75 nispet de bulunabilirler. Hücre zarına akıcılık ve esneklik kazandırırlar. Hidrofobik ve anyonik karakterleri sayesinde bazı iyon ve polar maddelerin de geçişine engel olurlar. Bazı yağların bileşiminde vücut tarafından yapılamayan büyüme gelişme ve derinin sağlığı için gerekli olan yağ asidi bulunur.

    Vücutta fazla alınan karbonhidrat ve proteinler yağa dönüştürülerek depolanır. Aşırı yağlı ya da yağa dönüştürülebilen besinlerde beslenme damarlarda tıkanmalara yol açabilir; bunun sonucunda da kalp hastalıkları ve dolaşım bozuklukları ortaya çıkabilir. Ayrıcaşişmanlığa neden olur.