Yağmur Duası ve Namazı nasıl yapılır

Konusu 'Dualar ve anlamları' forumundadır ve Elif tarafından 15 Haziran 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin


  Şiddetli kuraklığın hüküm sürdüğü zamanlarda yağmur duası yapılır.Kur'an-ı Kerim'de Nuh, Musa ve Hud Peygamberlerin kavimlerine su verilmesi için yaptıkları dualardan söz edilir.

  Ebu Davud,Tirmizi ve Nesai'nin zikrettiği haberlerde, Resulullah (s.a.v) sahabelerle birlikte yağmur duasına çıkmış onlara kıraati aşikar 2 rek'at namaz kıldırmış, namazdan sonra ellerini gökyüzüne doğru kaldırarak dua etmiş ve Allah'tan (c.c) yağmur talebinde bulunmuştur.

  Yağmur Duasına ve namazına 3 gün ard arda çıkılması müstehap kabul edilmiştir. İnsanlar bulundukları beldenin dışında bir yerden toplanmak üzere, huşu ve tevazu içinde, tövbe ve istiğfar ederek yola çıkarlar. Başlar öne eğilir, mütevazi bir tavır takınılır. Durumları müsait olanların yağmur duasına çıkmadan evvel sadaka vermeleri, üzerinde mazlumun hakkı bulunanların bunları ödemeleri ve helallik istemeleri gerekir.

  Yağmur duasında imam kıbleye yönelerek, ayakta, ellerini açarak sesli bir şekilde dua eder.İnsanlar da oturur bir vaziyette, kıbleye yönelik onun duasına amin derler. Yağmur duası sünnettir.Hem peygamberimiz hem de onun raşid halifeleri yağmur duasında bulunmuşlardır. Yağmur Duası şöyledir:

  ''Allahümme, eskina gaysan muğisan,merien,tabakan,merian,gadakan,acilen,gayra raisin.Allahümme eskı ibadeke ve behaimike venşür rahmeteke ve ehyi beledeke'l -meyyite.''

  Anlamı: ''Allahım! Hayat veren, tatlı, bol, bereketi geç değil çabuk yağmur ver. Allahım! Kullarının susuzluğunu gider, hayvanlarını sula, rahmetini yay ve ölü memleketini dirilt.