Yağmur Nasıl Oluşur Kısaca Özeti

Konusu 'Kısa Özet Bilgiler' forumundadır ve Lavinia tarafından 19 Ocak 2013 başlatılmıştır.


 1. Yağmur Nasıl Oluşur Kısa Bilgi

  Yağış: Suyun bulutlardan sıvı veya katı halde bırakılması olarak tanımlanmaktadır. Havanın sıcaklığına göre yağmur değişik haller almaktadır. Suyun bulutlardan yağmur, sulusepken, kar, yada dolu şeklinde yeryüzüne bırakılmasıdır. Bu durum atmosferik suyun yeryüzüne geri dönüşünün başlıca yoludur. Yağmur çoğu zaman sıklıkla yağmur şeklinde düşer.

  Yağmur nasıl oluşur?
  Yağmurun ilk habercisi bulutlardır. Atmosferdeki su buharı yoğunlaşarak bulutları oluşturur. İki tip yoğunlaşma veya yoğuşma vardır. Bunlar Ani Soğuma ile Yoğuşma ve Isı Vermeden Soğuma ile Yoğuşma olarak tarif edilmektedir. Bu iki yolla oluşan bulutlardan bazıları yağmur getirir, bazıları ise güzel hava. Bu nedenden dolayı değişik bulut türleri vardır.

  Bulut türleri ise; Sırrüs Bulutlar (saçak bulutlar), Sırrokümülüs Bulutlar (yumak bulutlar), Sırrosatatüs Bulutlar (tül bulutları), Stratüs Bulutları (katman bulutlar) ve Nımbüs (kara bulutlar) olarak adlandırılırlar.

  Hemen üzerimizde hareket eden bulutlar, yağış olarak düşemeyecek kadar küçüklükte fakat görünebilir bulutlar meydana getirebilecek kadar büyüklükte, su buharı ve su zerreleri ihtiva eder.


  Su gökyüzünde devamlı olarak buharlaşmakta ve yoğunlaşmaktadır.Şayet buluta yakından bakarsanız, bazı kısımların gözden kaybolduğunu (buharlaştığını), bazı kısımların da büyüdüğünü (yoğunlaştığını) görebilirsiniz.