Yahya Kemal Beyatlı - Sessiz Gemi Şiiri

Konusu 'Ünlü Şiirler' forumundadır ve Yavuz tarafından 30 Ekim 2012 başlatılmıştır. 1. Yahya Kemal Beyatlı - Sessiz Gemi Şiirinin Teması

  Yahya Kemal Beyatlı - Sessiz Gemi Şiiri İncelemesi

  Yahya Kemal Beyatlı - Sessiz Gemi Şiiri açıklaması ve teması insanlığın en çok merak ettiği ölüm ve ötesini konu almaktadır. Peygamber Efendimizin "Bütün lezzetleri unutturan ölümü sıkça hatırlayın" hadisi şerifi mukabilince, burada şair inkar edilemez hayatın en bariz gerçeği olan ölümü hatırlamış ve ötesi için kendince hayaller kurmuştur. Dünya tarihi süresince peygamberler şairin meçhul diye adlandırdığı ahiret yurdundan haber vermişlerdir. Yani ölüm ve ötesi meçhul değil malumdur.

  Şair ölen kimsenin tabutunu gemiye benzetmiş ve defin hadisesinide limandan uğurlama merasimi olarak tasvir etmiştir. Ölenin yakınlarını ve matemlerini anlatırken gidenlerin geri gelmeyeceğinden bahsetmiş fakat kalanlarında bir gün onlara katılacağını mısralarına almamıştır. Ölüm ve ötesi hakkında şüphesi olanlar zan ve duygularına göre yorumlamayı daha fazla yeğlemişlerdir. Ölüm ve ötesine iman beraberinde başka sorumluluklar getirdiğinden insanlar kuvvetli deliller duruken, tarih boyunca gelen peygamberleri yok sayıp feylesofların zan ve zehaplarını tutarsız sarhoş düşüncelerini kopması mümkün olmayan gerçekler gibi algılamayı üstün tutmaktadırlar.

  Şair gidenlerin geri gelmeyişlerini memnuniyetlerine yorarken, annesinden doğan çocuğun anne rahmine geri giremeyeceği gibi ölen bir şahsın, kıyametten sonraki son dirilişin haricinde dünyaya geri gelmeyeceğini bildiği halde, edebiyat diliyle mefhumu basit göstermeye çalışmıştır. Ölüm her canlı için kaçınılmaz sondur. İnsan dünyaya ölmek için gelmiştir. Bazıları hayatımızı yaşamaya geldik desede. İnsan kendine şahit olmak üzere yaşayıp ölmek için dünyaya gönderilmiştir.
  yavuz yıldırım webokur.net​


  Sessiz Gemi​


  Artık demir almak günü gelmişse zamandan,
  Meçhule giden bir gemi kalkar bu limandan.

  Hiç yolcusu yokmuş gibi sessizce alır yol;
  Sallanmaz o kalkışta ne mendil ne de bir kol.

  Rıhtımda kalanlar bu seyahatten elemli,
  Günlerce siyah ufka bakar gözleri nemli.

  Biçare gönüller. Ne giden son gemidir bu.
  Hicranlı hayatın ne de son matemidir bu.

  Dünyada sevilmiş ve seven nafile bekler;
  Bilmez ki, giden sevgililer dönmeyecekler.

  Bir çok gidenin her biri memnun ki yerinden.
  Bir çok seneler geçti; dönen yok seferinden ​
  Yahya Kemal Beyatlı​
   
  Son düzenleme: 30 Ekim 2012