Yalancının Evi Yanmış Kimse İnanmamış Konulu Kompozisyon

Konusu 'Türkçe edebiyat' forumundadır ve Nehir tarafından 8 Ocak 2014 başlatılmıştır.


 1. Yalancının Evi Yanmış Kimse İnanmamış Atasözü İle İlgili Kompozisyon

  Anafikir : Yalan söylemeyi alışkanlık haline getiren insan doğruyu söylese de kendisine inanılmaz.

  Yalancının Evi Yanmış Kimse İnanmamış

  Yalancılık çok kötü bir huydur; ergeç ortaya çıkar ve yapanı güç durumda bırakır. Boşuna söylememişler; «Yalancının mumu yatsıya kadar yanar» diye.

  Bazı insanlar kötü bir huy olduğunu bildikleri halde yalan söylemekten zevk duyarlar. Öyle ki, yalan söylemek onlar için yemek – içmek gibi alışılagelmiş tabii bir şeydir. Bu insanların çevrede bir tek adları vardır: «Yalancı»! Onlar bol keseden yalan söyleye dursunlar, çevredekilerin kıs kıs güldüklerinin farkında değillerdir. Garip bir aldanış ve vurdumduymazlık içinde huylarına devam ederler. Pek tabir, inanmış gibi görünen çevre aslında hiç bir söze inanmaz. Eh, nihayet yalancı da bir insandır. Onun da telâş içinde doğruyu söyleyebilecek kritik anları vardır. Ancak bu durumda onun yalancı olduğunu bilen kimse inanmayacaktır. Evinin yandığını dahi söylese kimseyi inandıramaz.

  İnsanın adı bir kere yalancıya çıkmaya görsün, hiç bir sözüne inanılmaz. Ne kendisine ne de sözüne değer verilir. Bu hal, yalancıya giderilmesi imkânsız zararlar verebilir. Kendimizi böyle durumlara düşürmek istemiyorsak, hiç bir şekilde yalan söylemeye alışmamalıyız.