Yalnızlığın Bağışıklık Sistemine Zararları

Konusu 'Web Haber' forumundadır ve Elif tarafından 23 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Yalnızlık, bağışıklık sistemini olumsuz etkiliyor

  Stres bağışıklık sistemini bozuyor.Amerika'da yapılan bir araştırmada, yalnızlık stresi artırırken, vücudu da virüs ve iltihaplara karşı savunmasız bırakıyor.
  Araştırmaya göre kendini yalnız hissetmenin bağışıklık sistemine iyi gelmediği ortaya çıktı. Çaresi de insanlarla anlamlı ve sağlıklı bağlar kurmak.
  Amerikalı bilim adamlarının araştırması, Yalnızlığın Bağışıklık Sistemine Zararlı sonucunu doğurdu. Bu araştırma, özellikle yalnız kişilerin vücutlarında bulunan virüslerin daha sık aktive olduğunu gösteriyor.Yalnızlık hissedenlerin, karşılarına çıkan olumsuzluklardan daha ağır etkilendiği ve stresli olmaya daha eğilimli olduğu belirtiliyor.
  Bu konuda asıl önemli olan kişinin yalnız yaşaması veya az kişi tanıması değil, özellikle kendini yalnız hissetmesi olduğu. Yani anlayacağınız önemli olan çok insan tanımak değil, anlamlı doğru ilişkiler ve insanın kendini güvende hissettirecek bağlar kurmak.
  İşte bu da gösteriyor ki sosyal bağlar yalnız ruhsal değil, fiziksel olarak da sağlığa da iyi geliyor. Sağlıklı sosyal ilişkiler, bağışıklık sistemini kuvvetlendirirken, stres seviyesini de azaltıyor.Ohıo Tıp Fakültesi’nde yapılan araştırmadan çıkan sonuç; Yalnız kişilerin vücutları, stres altında iken daha fazla iltihap üretiyor. Kandaki iltihap oranının artması da vücudu hastalıklara açık hale getirir ve kalp krizi riskini artırır.


  [​IMG]