Yaratılış Görüşü Nedir

Konusu 'Bilgi bankası' forumundadır ve Elif tarafından 13 Kasım 2013 başlatılmıştır.

  1. Elif

    Elif Yönetici Admin

    Yaratılış görüşüne göre canlılar nasıl oluşmuştur? Yaratılış, türden türe değişimi kabul eder mi? Kutsal kitaplara göre evrendeki bütün canlı ve cansız varlıklar sonsuz güç sahibi bir Yaratıcı tarafından varedilmiştir. Bu var olma bir anda olabileceği gibi yavaş yavaş da olabilmektedir. Kutsal kitaplar, Yaratıcı'nın hiçbir aracı olmadan evrende bulunan atomdan galaksilere kadar her şeyi düzenli, planlı ve programlı yarattığını belirtir.
    Yaratılış görüşüne göre; türler, birbirleri ile bağlantıları olmaksızın en gelişmiş şekilde yaratılmışlar ve yeryüzüne dağılmışlardır. Bu canlılar ilk yaratıldıkları günden beri tür içinde bazı değişmeler geçirmiş olmakla birlikte tamamen başka türlere dönüşmemiştir. Çevre şartlarında meydana gelen değişimler ve kalıtsal faktörler, var olan türlerde varyasyonlara neden olmaktadır. Ancak varyasyonlar yeni türlerin ortaya çıkması için yeterli değildir.

    Sonuç olarak yaratılış görüşü, evrenin Yaratıcı'nın koyduğu kurallar çerçevesinde belirli bir düzene göre işlediğini ve bu düzenin tesadüfen, kendiliğinden oluşamayacağını belirtir. Bu görüşe göre evrendeki her bir varlık bir amaca yönelik yaratılmıştır. Bu amacı belirleyen de Yaratıcı'dır.