Yaratılmışlara Saygı

Konusu 'Dini Bilgiler' forumundadır ve Elif tarafından 25 Nisan 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Bilindiği gibi Müslümanlık, bir lütuf ve ihsan dinidir. Bütün mahlukata karşı iyilikte, güzel muamelede bulunmamızı emretmektedir.

  Muharebeye mecbur kalan müslümanlar, karşılarındaki düşmanlara bile güzel muamele yi bir vazife bilirler. Onları barışmaya ve islaha meyilli gördüklerinde savaşı bitirirler, düşmanlarını esir edince de onlara iyi davranırlar , yaptıkları cinayetlerden dolayı idamları gerekenlere de bu cezayı fazla eziyet vermeden uygularlar.

  Hayvanlara gelince, bunların bir kısmı da insanlara gıda olsun diye yaratılmıştır.Onların yaratılışındaki hikmet bundan ibarettir. Onların, insanlara gıda olmaları, yaratılışlarının gereğidir. Fakat bunları keserken de keskin bir bıçak ile kesmek ve boğazları kesilince biraz kendi hallerine bırakmak, derilerini de canları tamamen çekilince yüzmek lazımdır. Bu durum hayvanlar hakkında bir lütuf ve ihsandır. Aksi takdirde hayvanlar fazla eziyet çekmiş olurlar.

  İslam dini, bir merhamet ve şefkat, bir lütuf ve ihsan dinidir. Yalnız insanlara karşı değil, bütün hayvanlara karşı da merhametle, ihsanla muamele yapılmasını emir ve tavsiye buyurmaktadır. Bunun içindir ki hakiki müslümanlar kadar Huda'nın yarattıklarına şefkatle bakan, onların ruhi elemlerine üzülen necip bir millet yoktur.

  İyilik sahiplerinin, ölmesiyle adları ve amelleri unutulmaz. Belki onların yapmış oldukları hayır ve ihsan dünyada bıraktıkları sadaka-i cariye olanların adlarını devam ettirir. Amel defterlerine daima iyiliklerin yazılmasına vesile olur.

  Günahkar olanlar, Huda'nın yarattıklarına eziyet edenler ise ölür giderler fakat bununla kurtulmuş olmazlar. Eğer tövbe etmemişlerse dünyada yaptıkları suçlar kendileriyle beraberdir ve gittikleri alemde bu suçları yüzünden azap olunurlar.

  İnsan, daha dünyada iken hayatını tanzim etmelidir. Kimsenin hukukuna tecavüzde bulunmamalıdır. Bütün mahlukat hakkında iyilik düşünmeli, lütuf ve ihsandan kaçmamalıdır. Kurtuluş ve rahatımız ancak bununla mümkündür.

  Konuyla ilgili hadis şöyledir:
  Şüphe yok ki Allah Teala, her şey hakkında ihsanı güzel davranmayı farz kılmıştır. Şimdi birine had uygulayacağınız veya kısas yoluyla öldüreceğiniz zaman güzelce öldürünüz ve bir hayvan boğazladığınız zaman boğazlamasını güzelce yapınız ve herhangi biriniz bıçağını keskin yapsın da keseceği hayvanı rahat ettirsin.