Yaşam belirtisi gösteren sentetik kristal

Konusu 'Web Haber' forumundadır ve Elif tarafından 3 Şubat 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin


  Yaşam belirtisi gösteren sentetik kristal geliştirildi

  Sentetik kristalde yaşam belirtisi
  ABD bilim adamları laboratuvarda ''yaşam belirtileri gösteren'' bir sentetik kristal geliştirdiklerini açıkladı.

  Bilim dünyasında büyük bir heyecan uyandıran bu buluş, ışığı gördüğünde tepki veren ve kimyasal maddelerle beslendiğinde hareket eden kristale dönüşen, canlı parçacıklar olduğu ortaya çıktı.

  Araştırmada bulunan New York Üniversitesi biofizik uzmanı 'Parçacıklar canlı ile cansız olmak arasında belirsiz bir sınırda' ifadesinde bulundu.

  Bu araştırma Science dergisinde yayımlandı.İki bilim insanı Palacci ve onun meslektaşı Paul Chaikin, doğru kimyasal koşullar altında canlı kristaller haline dönüşen parçacıklar geliştirmeyi başardı.

  ‘Toplu davranış’ adını verdikleri deney üzerinde çalışan bu araştırmacılar, balık ve kuş sürüleri yerine ‘kontrol edilebilen parçacık’ üretmenin daha kolay olduğunu belirtti.

  [​IMG]

  Başka bir derginin haberine göre de, deneyin aşamaları şöyle açıklandı. Sentetik kristalleri oluşturan her bir parçacık, mikroskobik bir hematit kübünden oluşuyor. Demir ve oksijenden oluşan hematit, bir tarafı açık bırakılan küre şeklinde kılıfın içine kondu. Işığın belli dalgaları arasında, hematit elektrik üretmeye başladı. Parçacıklar daha sonra da ışık altında hidrojen peroksite maruz bırakılınca, hematitin açık olan tarafı etrafında kimyasal reaksiyonlar başladı.