Yaşantımızdaki Enerji Dönüşümlerine Örnekler Verebilir Misiniz

Konusu 'Zengin Bilgiler' forumundadır ve Demir tarafından 20 Nisan 2014 başlatılmıştır.


 1. Yaşantımızdaki Enerji Dönüşümlerine Örnekler

  - Barajlardaki depolanmış suyun potansiyel enerjisi vardır . Bu potansiyel enerji su özgür bırakılınca davranış enerjisine dönüşür ve elektrik kullanımı üreten jeneratörlerin dönmesini sağlayarak elektrik kullanımı enerjisine dönüşür .
  - Silgi ile yazdıklarımızı sildiğimiz gün silginin ısındığını farkederiz . Burada davranış enerjisi ısı enerjisine dönüşmüştür .
  - Bisikletlerde bulunan dinamo tekere sürtünerek döner ve bisiklette bulunan küçük bir ampülü yakar . Bu vaziyette davranış enerjisi elektrik kullanımı enerjisine dönüşmüştür .
  - Kaydırakta kayarak oynayan çocuklar kaydırağın en tepesine çıktıklarında bulundukları yerden dolayı yere yönelik bir potansiyel enerjiye sahip olurlar . Kayarlarken bu potansiyel enerji kinetik enerjiye yani davranış enerjisine dönüşüyordur .
  - Elektrik Kullanımı enerjisi , ilginç araç – gereçlerin sayesinde öte enerji türlerine dönüştürülebilir . Mesela , serinlemek için kullandığımız vantilatörde davranış , radyoda ise ses enerjisine dönüştürülmektedir .
  - Akü ve pillerde depolanan kimyasal enerji , kullanım aşamasında elektrik kullanımı enerjisine dönüşür . Kömürde depolanan kimyasal enerji de yanma sırasında ısı enerjisine dönüşmektedir