Yaşlanma Nedenleri Nelerdir?

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Chanyeol tarafından 14 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Chanyeol

  Chanyeol Süper moderatör Yönetici

  Yaşlanma

  Yaşlanma: Dünya üzerinde varlığını sürdüren tüm canlıların belli bir yaşam süreleri vardır. Hücre döllendikten sonra gelişimini tamamlamış olmakta ve yeni döller vererek yaşlanma sürecine girmektedir. Yaşlanma sürecinin sona emesi ile birlikte ise o canlının ölümü gerçekleşmektedir. Bir canlının yaşam süresi türüne göre farklılık göstermektedir. Yaşam ile vücudun ne kadar büyük olduğu ile ilgili bir bağlantı bulunabilmiş değildir. Benzer yapılara sahip hayvanların yaşam süreleri arasında da yine büyük farklılıklar olabilmektedir.
  Yaşlanma Belirtileri
  Yaşlanmak, herhangi bir canlının doğup büyümesini ve gelişmesini kapsayan tahmin edilebilir bir zaman dilimidir. Her canlı bu evrelerden geçerek bir gün yaşlanır, ancak her insana göre ne kadar hızlı bir şekilde yaşlandığı farklı olmaktadır. Bir kişinin ne şekilde yaşlandığı o kişinin genlerine, etrafında gelişen etkenlere ve hangi tarzda bir yaşam sürdüğüne bağlı olmaktadır.
  Hastalıkların olmaması halinde bir kişi zaman içinde yaşlanma belirtileri olarak gelen kırışıklık, saçların beyazlaması, beyaz saç telleri, kas dokusunun kaybolması gibi vücudunda farkına vardığı farklılıklar haricinde belki de yaşlanmış olduğunun farkına bile varmayabilir. İşte bu etkenler ve vücutta meydana gelen bu değişiklikler yaşlandığımızı fark etmemizi sağlamaktadır. Yaşlanma ile birlikte vücut sistemleri ile organların işlevleri de giderek azalmaktadır. Bu farklılıkların ancak enerji gerektiren veya stresli olunan zamanlarda fark edilebilmektedir. Yaşlı bir kişinin geçireceği bir hastalığın ardından da tekrar eski sağlığına kavuşması genç bir kişiye göre daha uzun bir zaman dilimi gerektirmektedir. Çünkü yaşlanan bir kişinin uyarıcılara verdiği tepkinin süresi daha uzun olmaktadır.

  Bir kişinin vücudunda yaşlılık sebebi ile meydana gelen farklılıklar o kişiyi pek çok sağlık sorunlarına ve tıbbi tedavi görülmesi halinde bu tedavinin yan etkileri ile istenmeyen durumlarına karşı da daha fazla hassas olmasına sebep olmaktadır. Bir kişinin yaşlanması ile birlikte vücudun da tepki verme süresinin uzayacağından dolayı etrafında gelişen farklılıklara uyum sağlama süresi daha uzun olabilmektedir. Bunun yanı sıra yaşlılık, daima takvim yaşı ile aynı olmayan farklı bir ruh hali de olabilmektedir. Bir kişinin daha sonraki yaşlarında meydana gelen ve anormal olmayan doğal farklılıklara, zorluklar ile fırsatlara ne şekilde yaklaştığı o kişinin gerçek yaşını en doğru biçimde belirlemektedir.