Yatsı Namazı Saat Kaça Kadar Kılınır

Konusu 'Namaz İlmihali' forumundadır ve Demir tarafından 19 Ocak 2014 başlatılmıştır.

  1. Yatsı Namazı Kaça Kadar Kılınır

    Tüm namazlarda olduğu gibi yatsı namazını da tam vaktinde kılarak geciktirmemek çok önemli. Ancak diğer namazların aksine yatsı namazının vakit aralığı biraz daha geniş olduğu için erken kılmak yerine başka işlerimizi yapıp bu namazı geciktirebiliyoruz. Bu yüzden bazı kişiler yatsı namaz vaktini tam olarak bilmek istiyor. Yatsı namazı kaça kadar kılınır sorusunun cevabı aşağıdaki yazımızda.
    Esas görüşe göre yatsı namazı gökyüzündeki kızıllık kaybolduktan hemen sonra başlar ve fecr-i sadık denilen tan yerinin ağarıp sabah namazı vaktinin girdiği zamana kadar devam eder.
    Bir başka görüşe göre yatsı namazı gecenin üçte biri tamamlanıncaya kadar devam eder. Çünkü peygamberimiz bir hutbesinde Ümmetimin yatsı namazından sonra gecenin üçte biri veya yarısını geçirmeden namazını tamamlamasını emrederim buyurmuştur. Validemiz Hz. Aişe ise peygamberimizin bu söylediğini uyguladığını ve yatsı namazını gecenin yarısı geçmeden tamamladığını söylemiştir.
    Vitr namazı da yatsı namazıyla birlikte veya ayrı kılınan namazlardan biridir. Vitr namazının vakti de yatsı namazı vaktiyle aynıdır. Yani gökyüzünde kızıllık kaybolduktan sabah namazı vaktine kadar kılınabilir. Ancak yine de namazları tam vaktinde kılmakta fayda var. Çünkü namazı geciktirdikçe sevabı ve bize verdiği iç huzuru gittikçe azalmakta.