Yavru bakımı açısından farklılıklar gösteren hayvanlar hangileridir?

Konusu 'Soru ve cevaplar' forumundadır ve Lavinia tarafından 14 Ekim 2013 başlatılmıştır.


 1. Bütün canlılar büyüyene kadar yavrularına bakmazlar. Yavru bakımı hayvanlarda farklılık gösterir. Yavrularıyla ilgilenme ve yavru bakımı davranışları gerçek anlamda yalnızca kuşlarda ve memelilerde görülür.
  Köpek, inek, koyun gibi hayvanlar, yavrularını doğurarak çoğalır ve emzi*rerek besler. Bu hayvanların yavruları, gelişimlerini anne vücudunun içindeki özel bir bölümde tamam*lar ve doğar. Doğduktan sonra yavruları beslenme*lerini anneden aldıkları sütle karşılar.
  Kuşlar da yavrularını anneleri beslemekte ve korumaktadır. Birçok kuş türünde yavru kuşlar, anneleri yaklaştığında ona doğru başını uzatarak ve ağızlarını açarak tepki gösterirler. Ana kuş da buna yavrunun ağzına yiyecek koyarak cevap verir.
  Sürüngenler, balıklar ve kurbağalar yavruları ile hiç ilgilenmezler. Yumurtaları burakıp giderler. Yavrular kendileri büyümektedir, tabi bu yavruların büyük kısmı büyümesini tamamlayamamaktadır. Balıkların yavruları binlerce olabilmektedir. Bu kadar çok yavrunun bakımı mümkün değildir. Vücutlarında da bu yavruları besleyebilecek yapıda değillerdir.
   


 2. Cevap: Yavru bakımı açısından farklılıklar gösteren hayvanlar hangileridir?

  Bazı hayvanlar yavruları çok ilgilenir, onları besler ve onları korurlar. Bu hayvanlar memeliler ve kuşlar bu gruba girer. Memliler yavruları doğunca sütleri ile yavrularını beslerler. İnek, koyun, keçi, kedi, köpek çevremizden annelerin yavrularına kimsenin yaklaşmasına izin vermediğini görmekteyiz. Kuşlar da yavrularını anneleri beslemekte ve korumaktadır.

  Sürüngenler, balıklar ve kurbağalar yavruları ile hiç ilgilenmezler. Yumurtaları burakıp giderler. Yavrular kendileri büyümektedir, tabi bu yavruların büyük kısmı büyümesini tamamlayamamaktadır.