Yavru kangal nasıl beslenir

Konusu 'Hayvanlar hakkında' forumundadır ve Demir tarafından 17 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. Kangal yavrusu nasıl beslenir

  Kangal yavrularında Emzirme:

  Yavrular emme süresi içinde her hafta doğum ağırlığı kadar kilo alır.İlk 6 hafta içerisinde kangal yavruları yaklaşık her kg. ergin ağırlık başına 2-4 g. canlı ağırlık artışı gösterir. Yavrular 4 ay sonunda ergin ağırlıklarının yarısına,1 yıl sonunda ergin ağırlıklarının tamamına ulaşır.
  Kör ve sağır olarak doğan köpek yavruları 2. haftada görme ve işitme duyuları kazanırlar.
  Beslenme açısından ilk 24 saat yavruların yaşamının en önemli kesitidir.
  Yavrunun kolostrum ve ağız sütünü alması ; beslenmesi,bağışıklık maddelerini alması(pasif bağışıklık),bağırsaklardaki içeriğin boşaltılarak sindirime hazırlanması ve vücut ısısının çevre ısısına uyması için gereklidir.Ağız sütündeki bağışıklık maddelerinin miktarı 24 saatten sonra bağışıklık oluşturmayacak kadar düşük seviyelere iner.
  İlk doğumunu yapan anneye özen göstermek ve yavruları annelerin memelerine yaklaştırmak gerekir.Emzirme olağan koşullarda 5 hafta sürer.

  Kangal Yavruların sütten kesilmesi:

  İlk 4 hafta anne sütü yeterlidir.4. haftadan sonra anneyi emen yavrular mama ile desteklenmelidir.
  Başlangıç olarak sütle hazırlanmış toz halindeki yavru köpek mamaları veya çocuk mamaları verilebilir.Önce 2 öğün halinde daha sonra yavrular mamayı bitiriyorsa 4 öğün halinde verilir.
  6. haftadan sonra kıyma veya konserve (ılık su ile kaıştırılarak) verilebilir.
  Eğer yavruların gelişimi normalse ve dişleri çıkmaya başlamışsa 45. günde sütten kesilip anneden ayrılırlar.
  2 aylık olduktan sonra tamamen yavru köpek mamalarıyla beslenebilir.Verilecek günlük ölçü 4'e bölünerek besleme yapılır.Yavrular büyüdükçe ölçü sayısı azaltılır.3-6. ay arası 3 öğün,6-12. ay arası 2 öğün,1 yaşından sonra ise tek öğün şeklinde beslenir.
  Ayrıca yavruların önünde daima taze ve temiz su bulundurulmalıdır.