Yaygın Anne Baba Tutumları

Konusu 'Kadının Not Defteri' forumundadır ve Elif tarafından 30 Haziran 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Yaygın olarak anne babalarda ''koruyucu, baskı-otoriter, aşırı hoşgörülü, hür ve demokratik'' tutumlar görmekteyiz.

  Anne babanın aşırı koruyucu tutum içerisinde olması, çocuğun bağımlı, sorumsuz ve kendine güveni olmayan bir kişilik geliştirmesine sebep olabilir.

  Çocuğu sağlıklı ortamlarda büyütmenin ilk şartı karı-koca arasındaki uyumdur. Sıcak ve ilgi dolu aile ortamlarında yetişen çocukların davranışlarını anne babalar kolayca denetleyebilirler.

  Çocuğun her istediğini yapan ve ona sürekli boyun eğen anne babalar, onun egemenliğini kabul ederler. Böyle ailelerde çocuklar, anne babalarına saygı göstermeyip onlara hükmederler. Sonra sosyal hayatlarında da bu istek ve davranışlarını sürdürüp başkalarına hükmeymeye çalışırlar.

  Baskıcı-otoriter anne baba tutumu, çocukta huzursuzluğa ve sinirli davranışlara yol açar. Baskı yapan, sürekli cezalandıran ve herşeye karışan anne babalar, çekingen, pısırık ve aşağılık kompleksi olan çocuklar yetiştirirler.

  Anne babanın normal bir hoşgörü içerisinde davranması, çocuğun sağlıklı bir kişilik oluşturmasına yardım eder. Ama çocuğa aşırı hoşgörü de onu bencil ve şımarık yapmaktadır. Böyle eğitilen çocuklar, herkesin sürekli kendileriyle ilgilenip kendilerine hizmet etmesini beklerler.
  Gencin kişiliğini aradığı ergenlik döneminde anne baba desteğine çok ihtiyacı vardır. Ancak hür ve demokratik bir ortamda sağlıklı bir kişilik oluşur. Bu nedenle anne baba çocuğuna hür ve demokratik bir aile ortamı sağlamalıdır.

  Çok rastlanan bir durum da anne ve babanın birbiriyle çelişip tutarsız davranışlar içerisinde olmalarıdır. Mesela anne, çocuğuna çikolatayı yasaklarken, babanın serbest bırakması çelişkili bir durumdur. Çocukta ''Acaba hangisi doğru?'' tereddüdünü doğurur.