Yaygın Hastalıklar ve Korunma Yolları

Konusu 'Hastalıklar ve Belirtileri' forumundadır ve Elif tarafından 24 Nisan 2014 başlatılmıştır.

  1. Elif

    Elif Yönetici Admin

    Birçok hastalık için hastalıktan korunma yollarının bilinmesi ve uygulanması en kolay önleme yoludur. Hastalıklardan korunma yollarını bilmemiz için önce hastalıkların nedenlerini bilmemiz gerekir. Böylece hastalık etmenini ortadan kaldırarak korunmuş oluruz. Özellikle mikroorganizmalardan kaynaklanan hastalıklar gibi çevresel nedenlerle ortaya çıkan hastalıkların toplumda görülme sıklığının azaltılması ve hatta ortadan kaldırılması mümkündür. Aşılama ile çiçek hastalığının artık dünyada görülmemesi bunun en güzel örneğidir. Şeker hastalığı gibi bünyesel nedenlerle ortaya çıkan hastalıklarda ise risk faktörlerinin en aza indirilmesi hastalığın erken yaşta ortaya çıkmamasını ve kişinin yaşam kalitesini düşürmeden seyretmesini sağlayabilir.

    Hastalıklar ve hastalıklardan korunma yolları hakkında yeterli bilgi sahibi olmamız ve çevremizdeki insanları bu konuda bilgilendirmemiz sağlıklı nesillerin yetişmesine katkı sağlar. Şimdi yaygın görülen hastalıklar ve korunma yollarını inceleyelim.

    Toplumumuzda yaygın ismiyle anılan hastalıklar kelime olarak bulaşıcı hastalıklar olarak da nitelendirilir. Bu hastalıklardan ilki griptir. Virüsleri solunumla vücuda almamız sonucunda oluşmaktadır. Yüksek ateş, öksürük gibi belirtilerle kendini gösterir. Tedavide bol sıvı - vitamin almak önemlidir. Bulaşıcı hastalıklar olduğu için gripgeçiren insanlardan uzak durmalıyız ve seneden minimum 1 defa aşı olmalıyız. İkinci hastalık ise nezledir. Burun akması ve hapşırmayla başlar. Sinüzit, kulak iltihabı vb bulgular hastalık ilerlediğinde görülmektedir. Grip gibi nezleden de korunmak için hasta kişilere yaklaşmamalıyız. Kabakulak hastalığı virüsler sonucu oluşan bulaşıcı hastalıklardan birisidir.. Bulgular kulak iltihabıyla başlar ve şişlik görülür. Yatarak dinlenmeyle iyileşilir. Kızamık da baş ağrısı ve burun akıntısıyla görülür ve deri üstünde kırmızı döküntüler oluşur. Korunmak amacı ile kızamık aşısı yarar sağlar. Boğmaca öksürüklerle karakterizedir ve daha çok küçük çocuklarda görülür. Verem diğer adı tüberküloz ise solunum yolundan girip akciğerlere kadar ilerler. Korunmasında aşı etkilidir.