Yeminden Dönmek

Konusu 'Ayet ve Hadisler' forumundadır ve Elif tarafından 30 Nisan 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  İnsan, kesin bir lüzum görmedikçe hiçbir şeye yemin etmemelidir. Çünkü bu hürmet ve ihtiyata terstir. Yalan yere yemin etmek ise çok büyük bir günahtır. Bundan dolayı tövbe istiğfar etmek ve bu yemin ile birinin hakkına tecavüzde bulunulmuş ise onu da telafi etmek gerekir. Başka bir şeyi yapmaya veya yapmamaya yemin edilince bakılır. Eğer bu yeminin aksine hareket edilmesi daha hayırlı görülürse ona göre hareket edilmeli, sonra da kefaret yerine getirilmelidir.

  Mesela bir kimse kardeşiyle konuşmamaya ve onun evine girmemeye yemin etse, onunla konuşmalı ve evine girmeli, sonra da kefareti ödemelidir. Çünkü aralarındaki akrabalık ilişkilerini ihlal etmek caiz değildir. Burada hayır, aralarındaki münasebeti devam ettirmelidir.

  Yemin kefareti ise bir köle veya bir cariye azat etmek veya on fakiri sabahlı akşamlı - sade buğday ekmeğiyle bile olsa - doyurmak üzere yemek yedirmek veya onlara elbise giydirmektir. Bir fakiri on gün sabahlı akşamlı yedirip doyurmak da yeterlidir. On günlük yemek bedelini bir günde on fakire veya on günde bir fakire vermek de yeterli olur. Bir sadaka-i fıtr miktarı, bir günlük yemeğe karşılık gelir. Bunlar da yapılamazsa bu kefaret, üç gün peş peşe oruç tutmaktan ibarettir.

  Konuyla ilgili Hadis şöyle: Kim bir şeye yemin eder, sonra ondan başkasını bundan daha hayırlı görürse, o hayırlı gördüğünü yapsın, sonra da yemininden dolayı kefarette bulunsun.