Yengeçler Nasıl Yürür

Konusu 'Hayvanlar hakkında' forumundadır ve webkolik tarafından 3 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici


  Yengeçler Nasıl Yürürler

  Yengeçlerin beş çift bacağı vardır. Bunların birincisi hareket etmek için kullanılmayan bir çift kıskaç ile modifiye edilmiştir. Birkaçı dışında her yengeçte, karın sefalotoraksın altında gizlenmiştir.

  Yengeçler genel olarak yan yan yürür, çünkü bacakları sadece bu yöne doğru bükülmektedir. kaslar da çift çift çalışır. Bu kaslardan biri bacağı sadece çeker, ve yeniden uzatabilmek için antagonistik bir başka kasın devreye girmesine bağımlıdır. Ayrıca bu yürüme stili, suyun yoğunluğu ile de alakalı olabilir. su, havadan yaklaşık 830 kat daha yoğun bir yapıya sahiptir.. Viskozitesi (akışkanlık) ise havanınkinin 60 katı kadar. Bu durumda suda yaşayan canlıların, destekleyici iskelete, karada yaşayan canlılar kadar ihtiyaç duymadığını gösteriyor. Mesela bu yüzden, büyük bir örümcek yengeci su dışında ayakta duramayıp çökebilir. bununla beraber suyun içerisinde hareket etmek, yine suyun yoğunluğundan dolayı havaya göre çok daha zor. bir yengecin vücudunun yanlara doğru sivrileşen bir yapıda olduğu da düşünülünce, onun bu yönde yürümesi çok daha kolay olacaktır.
   
  Son düzenleme: 3 Temmuz 2013

 2. Elif

  Elif Yönetici Admin


  Cevap: Yengeçler Nasıl Yürür

  Yengeçler on bacaklılar Brachyura infra takımını oluşturan kabuklu türlerin ortak adıdır.Yengeçlerin çok kısa kuyrukları vardır. Karınları Tipik olarak kısa bir kuyrukları vardır, karını ise toraks bölgesinin altına gizlenmiştir. Genelde kalın bir dış iskelete sahiptirler ve bir çift kıskaç ile donatılmışlardır. Yengeçler tüm dünya okyanuslarında bulunurken; ayrıca birçok çeşit tatlı su ve karada yaşayan türü de vardır.

  Yengeçler yan yan yürürler, bunun nedeni ise bacakları sadece bu yöne doğru bükülebiliyor.