Yeni Doğan Bebeğin Bakımı Nasıl Olmalı

Konusu 'Hamilelik ve Çocuk Bakımı' forumundadır ve Merve tarafından 23 Haziran 2012 başlatılmıştır.

 1. Yeni Doğan Bebeğin Bakımı Nasıl Yapılır

  Bebeğiniz 3 aylık oluncaya kadar başını dik olarak tutamaz. Bu yüzden bebeğin başı yatağından kaldırılırken ve taşınırken elle desteklenmelidir. Baş sürekli gövdeden yukarıda olmalıdır. Kollar ve bacaklar ise serbest bırakılmalıdır.

  Bebek rahat ve mevsime göre fazla kalın olmayan bir biçimde giydirilmelidir. Bebek kıyafetinin beslenme sırasında kirlenebileceği, sık sık bebeğin altının temizlenmesi gerektiği için kolay çıkartılabilen ve temizlenebilen modelde olmalıdır. Kıyafetin boğaz kısmı gevşek olmalı ve bebeğin ağzına alabileceği uzantılar ve küçük parçalar içermemelidir.

  Günlük gereksinimleri karşılanmış bir bebek günde 20-24 saat uyuyabilir. Bebeğin yaşı arttıkça uyku süresi de kısalır. Uyku düzeni başlangıçta belirsiz olsa da belli saatlerde yatağa yatırılan bebeğin uyku düzeni oluşmaya başlar. Bebekler genellikle yüzüstü yatmayı tercih ederler fakat kafatası yapısının düzgün olması için bebek yatış şekli her seferinde değiştirilmelidir. Bebek uyurken sık sık kontrol edilerek nefes yollarının açık olduğu ve kusma olmadığı bakılmalıdır. Sırtüstü yatarken kusan bebekler boğulabilirler.

  Bebek banyosu sabah doyurmadan önce veya gece yatırmadan önce yaptırılmalıdır. Doğduktan sonra göbek bağı düşmemiş bebeklerin banyodan hemen sonra kurulanması ve göbek pansumanı yapılması koşuluyla küvette banyo yapılmasında bir sakınca yoktur. Banyo yapılacak oda sıcak olmalıdır.

  Bebeğin vücut temizliği hastalıklardan korunma açısından çok önemlidir. Bebeğin bakımı ve temizliğinden önce eller mutlaka sabunla yıkanıp kurulanmalıdır. Bebekte hastalık yapan mikropların çoğu erişkinlerden bebeğin temizliği sırasında geçer.


  alıntı