Yenidoğan Bebeğin Yatağı Nasıl Olmalı

Konusu 'Hamilelik ve Çocuk Bakımı' forumundadır ve Elif tarafından 15 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Yenidoğan bebeğin yatağı nasıl olmalıdır

  Annelerin yeni doğan bebek hakkında merak ettikleri hususlardan biri de hiç şüphesiz bebek yataklarının nasıl olması gerektiğidir. Eğer siz de bu konuda kararsız kaldıysanız ve Bebeğimin yatağını veya beşiğini nasıl hazırlamalıyım diyorsanız makalemiz tam size göre..

  Bebeklerin sağlıklı uyku uyumaları için bebek yatağı pamuklu kumaşla kaplı olmalı ama çok yumuşak olmamalıdır. Bebek yatağa yatırıldıktan sonra üstüne fazladan şeyler örtülmemeli, çok fazla sarıp sarmalamamalıdır. Çünkü fazla örtü ve kalın yorgan bebeği terletir, bunaltır.

  Genellikle anneler bebeklerini sırt üstü yatırırlar. Ancak çok kusan bebeklerin hafif sağ tarafa dönük pozisyonda yatırılması önerilmektedir. Böylelikle bebeğin midesi daha rahat boşalacak ve kusma azalacaktır. Ayrıca baş ve gövde yukarıda olacak şekilde yatağın hafif meyilli olması da bebeğin kusmalarını azaltır. Bebeğin ilk aylarda yastığa ihtiyacı yoktur. Ama gerekirse 2 cm. kalınlığında ince bir yastık kullanılabilir. Çok yumuşak yatak ve yastık çocuk için tehlikelidir. Çünkü bebek uyku sırasında yüzüstü dönecek olursa, burnu ve ağzı yumuşak yastık tarafından kapatılarak boğulmasına neden olabilir.

  Bebeğiniz biraz büyüyünce, akşamları düzenli uyku alışkanlığı kazandırmak için, yatış saati belli bir zamana ayarlanmalıdır. Gerekirse başlangıç dönemlerinde uykudan önceki beslenmesi kendi odasında verilebilir. Odasına sevdiği eşya ve oyuncaklar konularak bebeğin odasını benimsemesi sağlanır. Uykudan önce 15-20 dakika kadar masal anlatılması duygusal rahatlama açısından faydalıdır. Bazı küçük çocuklar gece uykudan uyanıp anneleri ile yatmak isteyebilirler. Bu durumda anne çocuğu yanına almak yerine onu kendi yatağına götürmeli, sakinleşmesi için sevip okşamalı, böylece kendine güven duyması sağlanmalıdır.