Yerel Seçim ve Genel Seçim Ne Demek

Konusu 'Soru ve cevaplar' forumundadır ve Nehir tarafından 19 Ocak 2014 başlatılmıştır.

  1. Yerel Seçim ve Genel Seçim Nedir

    Ülkemizde düzenli aralıklarla devam eden seçimlerde 18 yaşını bitirmiş herkes oy kullanmaktadır. Seçimler yerel ve genel olmak üzere iki türdedir. Şimdi sizlere bu seçimlerin nasıl yapıldığından, genel seçim ve yerel seçimde kimlerin seçildiğinden bahsedeceğiz.
    Genel Seçim: Anayasamızda öngörülen seçim süresi 4 yıldır. Vatandaşlarımız dört yılda bir genel seçimlerde oy kullanır. Genel seçimlerde milli iradeyi temsil edecek milletvekilleri ve başbakan seçilir. Seçilmiş olan vekillerden bazıları başbakan tarafından bakan olarak seçilir ve cumhurbaşkanı olarak atanır. Bu seçimler sonucunda yasama ve yürütme organının temsilcileri belirlenmiş olur.
    Yerel Seçim: Bu seçimlerde ise yerel yönetimlerin yöneticileri belirlenir. Yerel yöneticiler köy veya mahalle muhtarları, belde, ilçe, belediye veya büyükşehir belediye başkanlarıdır. 4 yılda bir yapılan seçimlerde yereldeki yöneticiler belirlenir ve oylanır.
    Son olarak anayasada yapılan değişiklikle cumhurbaşkanlığı seçimi de halk oylamasıyla belirlenmeye karar verildi. Bu yıl ilk kez uygulanacak olan seçimle artık cumhurbaşkanı da halk tarafından oylanacak ve seçilecektir.