Yerkürenin şekli ile ilgili geçmişten günümüze hangi görüşler ileri sürülmüştür?

Konusu 'Soru ve cevaplar' forumundadır ve Lavinia tarafından 31 Ekim 2013 başlatılmıştır.  1. Dünyanın şekli ile ilgili geçmişten günümüze ileri sürülen teoriler

    Eski zamanlarda yaşayan insanların dünyanın şekliyle ilgili farklı görüşleri vardı. 4000 yıl önce yaşayan eski Mısırlılar dünyayı uzunca bir kutu, gökyüzünü de o kutunun kapağı gibi düşünüyorlardı. Eski Hintliler ise dünyanın dört filin sırtında duran büyük bir daire biçiminde olduğuna inanıyorlardı. Onlara göre bu 4 fil de bir kaplumbağanın sırtında duruyor, kaplumbağa ise sonsuz bir denizde yüzüyordu.
    Eskiden insanlar dünyanın yuvarlak olduğunu bilmiyorlardı. Dünyayı düz bir tepsi gibi ya da öküzün boynuzları üzerinde duran bir nesne olarak biliyorlardı. Bazı bilim adamları dünyanın yuvarlak olduğunu söylese de insanlar, eğer yuvarlaksa aşağı kısımda kalanlar neden düşmüyorlar gibi sözler söylüyorlardı. Pisagor, MÖ 590'lı yıllarda dünyanın güneş etrafında döndüğünü ve dünyanın yuvarlak olduğunu ileri süren ilk kişiydi. Fakat Pisagor'un bu söylediğine bilimle uğraşan kişilerin dışında inanan olmamıştı. Pisagor'dan 200 Sonra Aristo, gözlemleri sonunda dünyanın yuvarlak olduğunu kanıtladı.
    972-1050 yılları arasında Biruni, dünyanın küre şeklinde olduğunu yer çekiminin varlığını ortaya koydu. Dünyanın yuvarlak olduğunu kitaplardan okuyan denizci Kristof Kolomb 1492 yılında 3 küçük gemi ile birlikte yola çıktı.Devamlı batıya doğru gitti. Hindistan'a ulaştığını zannetti ama gittiği yer Amerika kıtasıydı. Eğer dünya yuvarlaksa yönünü değiştirmeden başladığı yere tekrar geleceğini biliyordu.Ama bunu başaramadan öldü. Fakat gemilerinde bir tanesi yola devam etti. Böylece dünyada tam tur atılmış oldu.