Yeşilay Haftası Anlam Ve Önemi

Konusu 'Belirli gün ve Haftalar' forumundadır ve Elif tarafından 3 Mart 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Yeşilay Haftası Günün Anlam Ve Önemi

  Yeşilay Haftasında alkollü içkilerin, sigaranın ve uyuşturucuların topluma, aileye, bireye zararları anlatılır. 1 - 7 Mart arası ülkemizde Yeşilay Haftası olarak kutlanır.

  Alkollü içki ve uyuşturucu madde kullanmaya karşı olanlar 5 Mart 1920'de Hilali Ahdar Derneğini kurdular. Ay ve yeşil anlamında olan Hilali Ahdar, daha sonra Yeşilay adını aldı. Yeşilay Derneğinin kuruluş tarihini içine alan hafta tüm yurtta Yeşilay Haftası olarak kutlanmaktadır.
  Aileye, bireye ve dolayısıyla topluma zararlı olan içki ve uyuşturucuların kullanımını eğitim yoluyla engellemek için kurulan Yeşilay Derneği'nin simgesi, beyaz üstünde yeşil bir aydır. Yeşilay Derneği Genel Merkezi, Yeşilay adlı aylık bir dergi yayınlıyor. Bu dergi düzenli olarak alkollü içkilerin, uyuşturucuların, sigaranın topluma ve sağlığa olan zararlarıyla ilgili yayın yapıyor.
  Yeşilay Haftası boyunca öğrendiklerimizi yaşam boyu uygulayalım. Kötülüklerin anası olan alkollü içkilerden ve uyuşturucu uzak duralım.
  Ülkemizde uyuşturucu maddelerin yapımı, satışı, kullanılması, taşınması, bulundurulması yasaktır. Bu yasağa uymayanlar suç işlemiş olur.