Yeşilay Haftası İle İlgili Bilgiler

Konusu 'Belirli gün ve Haftalar' forumundadır ve Elif tarafından 5 Mart 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  1-7 Mart Yeşilay Haftası İle İlgili Genel Bilgiler

  Ülkemizde alkollü içki ve uyuşturucu gibi bağımlılık yapan madde kullananlara karşı 5 Mart 1920 yılında Hilâli Ahdar Derneği kuruldu. Ay ve yeşil anlamına gelen bu derneğin ismi daha sonra Yeşilay olarak değiştirildi. Derneğin kuruluş gününü içine alan hafta 1 - 7 Mart arası yurdumuzda her yıl Yeşilay Haftası olarak kutlanır.
  Yeşilay Haftasında alkollü içkilerin, sigaranın topluma zararları anlatılır. Aileye, bireye zararlı olan içki ve uyuşturucuların kullanımını eğitim yoluyla engellemek için kurulan Yeşilay Derneği'nin simgesi, beyaz üstünde yeşil bir aydır. Yeşilay Derneği Genel Merkezi, Yeşilay adlı aylık bir dergi yayınlar.Bu dergi düzenli olarak alkollü içkilerin, uyuşturucuların, sigaranın topluma ve sağlığa olan zararlarıyla ilgili yayın yapıyor.
  Yeşilay Haftası boyunca öğrendiklerimizi yaşam boyu uygulayalım. Kötülüklerin anası olan uyuşturucu ve alkollü içkilerden uzak duralım.

  Alkollü içkiler içildiğinde insanı sarhoş eden her tür içkilerdir.
  Uyuşturucu denilince de akla ilk gelenler esrar, afyon, kokain, LSD gibi uyuşturma özelliği olan maddelerdir. Alkollü içki veya uyuşturucu alanlar önce rahatlık, baş dönmesi duyar, sonra sarhoş olurlar. Sarhoşlar kolay suç işlerler, içkili iken araç kullananlar trafik kazalarına neden olurlar. Alkollü içkiler, uyuşturucular insanda zamanla alışkanlık yaratır. Alkol almayı alışkanlık haline getirenlere alkolik denir. Alkolikler kazançlarını içkiye verirler. Çevrelerini rahatsız ederler. Bu yüzden alkolikler toplum içinde sevilmezler, sayılmazlar. İçki ve uyuşturucu kullanımı aile düzenini bozar.

  Sigara toplumumuzda kullanımı yaygın olan bir keyif maddesidir. Sigara iştahı keser, sindirimi güçleştirir, dişleri sarartır, ülsere sebep olur. Akciğerde bronşları doldurur, öksürmeye yol açar. Sigaranın kansere de neden olduğu ileri sürülüyor.

  Ülkemizde uyuşturucu maddelerin yapımı, satışı, kullanılması, taşınması, bulundurulması yasaktır. Bu yasağa uymayanlar suç işlemiş olur. Suç işleyenlere ağır hapis cezaları uygulanır.
  Uyuşturucu maddelerin bir bölümü ilaç yapımında kullanılır. Bu amaçla bazı uyuşturucu maddelerin hükümet belirli koşullarla izin verir.