Yeşilay haftasında neler yapılabilir

Konusu 'Soru ve cevaplar' forumundadır ve Nehir tarafından 2 Şubat 2013 başlatılmıştır.


 1. Yeşilay haftasında neler yapılır

  1-7 Mart tarihleri arasında kutlanan Yeşilay haftası çeşitli etkinliklerle anılır. Özellikle sigara, uyuşturucu ve alkollü içeceklerin zararları konusunda bilinçlendirme çalışmaları yapılır. Yeşilay haftasında konuşmalar yapılır, şiirler okunur, seminerler verilir, geziler düzenlenir, tiyatro oyunları oynanır, afişler hazırlanır, kültür sanat etkinlikleri düzenlenir ve daha bir çok etkinlik yapılır.

  Yurdumuzda alkollü içki ve uyuşturucu madde kullanmaya karşı olanlar 5 Mart 1920 tarihinde Hilâli Ahdar Derneğini kurdular. Hilâl – ay , ahdar – yeşil anlamındadır. Hilâli Ahdar, daha sonra Yeşilay adını aldı. Yeşilay Derneğinin kuruluş tarihini içine alan 1 – 7 Mart arası ülkemizde Yeşilay Haftası olarak kutlanır. Yeşilay Haftasında alkollü içkilerin, uyuşturucuların topluma, aileye, bireye zararları anlatılır.


  Yeşilay yukarıda bahsettiğimiz amaca ulaşmak için özet olarak şu çalışmaları yapar:
  a) Konferanslar, Radyo-Televizyon konuşmaları, geziler, sergiler, kurs ve seminerler düzenler.
  b) Kitap,dergi ve makaleler yayınlar.
  c) Kültür ve sanat çalışmaları yapar.
  d) Alkol ve uyuşturucu düşkünlerinin tedavisinde yol gösterir, yardımcı olur.
  e) Okul ve kurumlarda yapılacak çalışmaların döküman, video cd, video kaset, afiş ve pankart ihtiyaçlarını karşılamaya çalışır.
  f) Alkollü içki ve uyuşturucu maddelerin zararlarına karşı mücadele yolunda gerekli karar ve tedbirlerin alınmasını temin için Hükümet ve Yetkili Mercîler nezdinde teşebbüslerde bulunur.
  g) Kendi konularında bölgesel çalışmalar yapmak için şubeler açar. Yeşilay, bilhassa bu çalışmalarında ülkemizin geleceği demek olan gençlerimizin uyarılması ve korunması konusunu ön planda tutar ve yukarıda sıralanan çalışmaların ağırlığını da bu konu teşkil eder.

  Millî ve hayatî bir ihtiyaçtan doğan “Yeşilay”, Genel Merkez’e (İstanbul) bağlı şubeleri, temsilcilikleri ve Okul Yeşilay Kolları ile kutsal görevini yürütme çabasını sürdürmekte ve ortalama bir ifade ile her eğitim yılında ülke genelinde:
  500 civarında konferans ve seminer vermekte.
  10 civarında açık oturum ve panel düzenlemekte,
  500 bin dolayında doküman dağıtımı yapmakta (gerek okullardaki çalışmaların, gerekse değişik kurumlarca açılan kampanyaların materyallerini bu ürünler karşılamaktadır),
  150-200 civarında medya çalışması yapmakta (İstanbul ve Ankara başta olmak üzere, Anadolu basınında 1000 civarında Yeşilay ile ilgili haber, yazı, makale, açıklama, şiir, karikatür, ilmî araştırma ve rapor yayınlamaktadır),
  1924 yılında yayın hayatına başlayan Yeşilay Aylık Kültür ve Sanat Dergisi’ni doküman kimliğiyle yayınlamaya devam etmekte ve bu yayın organını her ay düzenli olarak devletin bütün kademelerine ve sorumlu kişilerine, yazılı ve sözlü basın organlarına ulaştırmaktadır.