YGS'ye girecek adaylara öğütler

Konusu 'Web Haber' forumundadır ve Elif tarafından 18 Mart 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Uzmanlardan YGS'ye girecek adaylara 10 altın öğüt!

  Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı (YGS) 24 Mart günü gerçekleştirilecek. Bu zorlu maraton öncesi öğrencilerin dikkate alması gerekenleri derledik.
  Adayların heyecanla beklediği YGS 24 Mart 2013'te yapılacak. Sınava çok kısa bir süre kaldı. Öğrenciler hazırlıklarını yaparken, psikolojik durumlarının da iyi olmasının sınav başarısını etkileyeceği biliynmektedir. Çünkü bu sınavı kazanmak, psikolojik bir mücadeleyi de beraberinde getiriyor. İşte sınav hazırlıklarını tamamlamaya başlamış adaylar için sınav esnasında dikkat edilmesi gereken, performansı yüksek tutacak altın değerinde öneriler..

  [​IMG]

  1. Sınav stratejinizi belirleyin.. Sınavda dikkati sürekli ayakta tutmanın önemi çok büyük. SSU Kariyer Planlama Merkezi yetkilileri, bu konuda öğrencilere şu tavsiyelerde bulunuyor. "Sınava girdiğinizde hangi alanlardaki testleri hangi sırayla çözeceğinizi belirleyin, Sınavlarda zor soru kolay soru ayrımı yapmayın. Çünkü kolay sorular en sık dikkat hatası yapılan sorulardır. Her öğrencinin dikkatinin zaman zaman dağıldığını unutmayın. Sınavda dikkatinizin dağıldığını hissettiğinizde 30 saniyelik kısa molalar verin. Baş etmekte zorlandığınız duygusal psikolojik sorunlarınız konusunda sınavdan önce bir uzmandan yardım alın."

  2. Sınava saatler kala artık ders çalışmayı bırakmanız ve psikolojik olarak sınava hazırlanmanız ve size pozitif enerji sağlayan kişilerle birarada bulunmanız diğer bir uzman önerisi.


  3. Sınav esnasında heyecan belirtileri hissederseniz bu belirtilerin sınavın başlarında normal olduğunu düşünün. Bu hafif heyecanın sizin sınava daha iyi konsantre olmanıza katkıda bulunacağını aklınızdan çıkarmayın. Sınavın hemen öncesinde sanki bütün bildiklerinizi unutmuş gibi bir düşünceye kapılabilirsiniz. Bu durum karşısında telaşa kapılmayın. Bunun gerçek olmadığını ve o an ki sınav psikolojisinden kaynaklandığını bilmelisiniz.

  4. Uzun paragraf sorularından korkmayın. Paragraf çok uzun veya yapamam diye önyargılı yaklaşmayın. Bu soruları önce soru bölümünden başlayarak okuyun. Yani önce soru bölümünü okuyun sonra bu bakış açısıyla paragrafı okuyun. Paragraf ne kadar büyük olursa soru o kadar kolay olacaktır.

  5. Yanınızdakilerin kaçıncı soruda oldukları ile ilgilenmeyin. Önemli olan sizin soruları nasıl çözdüğünüzdür. Onlar soruları atlayarak da yapıyor olabilirler.

  6. Geçen zamanla ilgilenmek yerine kendinizi sınav sorularına odaklamaya çalışın.

  7. Çok gerginleştiğinizi farkederseniz bir kaç nefes egzersizi yapmakta fayda var. Burnunuzdan derin nefes alıp, yavaşça ağzınızdan verebilirsiniz.

  8. Sık sık saate bakmak yerine bölümler arasında saatinize bakınız. Çok sık saate bakmak sizi heyecanlandırabilir.

  9.. Aklında sınavı önceden yaşa, gözlerini kapatıp, kitapçıkların dağıtıldığını, kitapçık türünü cevap kağıdına kodladığını, soruları rahatlıkla çözebildiğini hayal et. Mesela hedeflediğin puanı aldığını gösteren sınav sonuç belgesinin eline ulaştığını gör.

  10. Sınavdan süre bitiminden önce çıkmayın. Size ayrılan süreyi son saniyesine kadar değerlendirin.